Jautājumi?

Sūtīt
Pievienoties
Pievienoties

Blogs

Blog Pensiju sistēma2. pensiju līmeni varēs mantot! Kā tas strādās?

2. pensiju līmeni varēs mantot! Kā tas strādās?

Pateicoties vairāk nekā 11'000 Latvijas iedzīvotāju atbalstam, mūsu iniciatīva par 2. pensiju līmeņa kapitāla mantošanu kļūs par likumu! 11. oktobrī Saeima vienbalsīgi atbalstīja grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā, kas ar 2020. gada 1. janvāri ieviesīs mantojamību praksē. Tās ir fantastiskas ziņas visiem Latvijas iedzīvotājiem!

2. pensiju līmeņa kapitāla mantošana:

 • aizsargās ģimenes (it īpaši tās, kurās strādā tikai viens laulātais),
 • motivēs cilvēkus rūpēties par savu pensijas uzkrājumu,
 • būs papildu stimuls "aplokšņu algu" izskaušanai.

Kā 2. pensiju līmeņa mantošana kapitāla darbosies dzīvē? Lasi tālāk un uzzini!

Kādos gadījumos varēs mantot 2. pensiju līmeņa kapitālu?

Pirmkārt, uzkrājumu varēs mantot gadījumos, kuros cilvēks mirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas. (Lai nodrošinātu mantošanas iespēju pēc došanās pensijā, jau šobrīd iespējams par uzkrāto kapitālu iegādāties mūža pensijas polisi.)

Otrkārt, mantojamība stāsies spēkā, sākot ar 2020. gada 1. janvāri, jo administratīvo procesu ieviešana prasa laiku.

Treškārt, mantot 2. pensiju līmeņa kapitālu varēs tikai tad, ja pats 2. pensiju līmeņa dalībnieks dzīves laikā būs veicis tādu izvēli.

Kādas izvēles būs pieejamas 2. pensiju līmeņa dalībniekam?

Katrs 2. pensiju līmeņa dalībnieks varēs izvēlēties:

 1. Atstāt kapitālu valsts speciālajam pensiju budžetam. Tas ir līdzšinējais risinājums – kapitāls tiks ņemts vērā, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju.
 2. Pievienot kapitālu kādas konkrētas personas 2. pensiju līmeņa kapitālam.
 3. Nodot kapitālu mantojumā (parastajā mantošanas kārtībā).

Ja izvēle netiks veikta vispār, tiks piemērots 1. variants.

Kura izvēle būs izdevīgākā?

Nav viennozīmīgas atbildes.

1. variants būs pievilcīgs jauniem cilvēkiem ar bērniem un  nelielu uzkrāto kapitālu.

Nelaimes gadījumā bērni apgādnieka zaudējuma pensiju saņems ilgi un samērā lielā apmērā. Apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs ir balstīts uz aprēķinu par iespējamo pensiju, ko apgādnieks būtu saņēmis pēc pilna darba mūža ar līdzīgiem ienākumiem.

2. variants būs īpaši pievilcīgs laulātajiem, kuri vēlas nodrošināt savas otrās pusītes vecumdienas.

Tas būs arī pievilcīgs gadījumā, ja dalībniekam ir lieli parādi, kas citādāk "apēstu" mantojumu, jo uzkrājums netiks iekļauts kreditoriem pieejamajā mantojuma masā.

3. variants būs pievilcīgs gadījumos, kuros kapitālu vēlams nodot vairākām personām vai arī nodot to naudā.

Šim variantam mīnuss ir mantošanas procesa izmaksas un laika prasības. Izņemot mantojumu naudā, no saņemtās summas būs jānomaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Kādi būs ierobežojumi?

No mantojamā kapitāla atskaitīs personas vai mantinieka parādus sociālajam budžetam vai valsts pamatbudžetam, kas saistīti ar sociālās apdrošināšanas pakalpojumu, valsts pabalstu un izdienas pensiju pārmaksām.

Mantojams būs kapitāls, kurš sasniedz vismaz 35 % no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta (šobrīd pabalsts sastāda 64,03 EUR).

Kad un kā varēs saņemt mantojumu ?

Ja dalībnieks būs veicis 2. izvēli (pievienot konkrētas personas pensijas kapitālam):

konts tiks aizvērts 6 mēnešus pēc miršanas fakta reģistrēšanas VSAA. Šajā laikā kontā tiks ieskaitītas pēdējās pirms nāves veiktās iemaksas. Tad uzkrātais kapitāls tiks pievienots norādītās personas 2. pensiju līmeņa kapitālam.

Ja dalībnieks būs veicis 3. izvēli (klasiskā mantošana):

viņa uzkrājums tiks mantots Civillikumā paredzētajā mantošanas kārtībā. Konts tiks slēgts un mantinieki saņems naudu pēc tam, kad notārs nosūtīs VSAA mantojuma apliecību un mantinieka iesniegumu.

Izmaksas mantiniekiem tiks veiktas proporcionāli mantojuma apliecībā norādītajām mantojuma daļām. Naudu vai nu pārskaitīs uz kontu kredītiestādē vai – ja mantinieks tā izvēlēsies – to pievienos mantinieka 2. pensiju līmeņa kontam.

Piezīme: Uz šo brīdi apstiprinātajos grozījumos šis punkts nav atrunāts, bet visticamāk 3. izvēles gadījumā – ja nauda tiek pārskaitīta uz kontu mantinieka kredītiestādē – no tās tiks ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Gaidāms, ka šis un citi tehniski jautājumi vēl tiks precizēti normatīvajos aktos laika posmā līdz 2020. gada 1. janvārim.  

Vai mantot varēs visu kapitālu?

Tiks piemērots ierobežojums mantojamā 2. pensiju līmeņa kapitāla apjomam:

 • No kapitāla, kurš uzkrāts līdz 2020. gada 1. janvārim, varēs mantot 80 %.
 • Kapitālu, kas uzkrāts, sākot ar 2020. gada 1. janvāri, varēs mantot pilnā apmērā.

Ar 80 % ierobežojumu tiks kompensētas iemaksas, ko 2. pensiju līmenī līdz šim veikusi valsts – piemēram, bērnu kopšanas atvaļinājuma vai slimības lapas laikā. Turpmāk valsts šādos gadījumos veiks iemaksas līdzšinējā apmērā, bet visas iemaksas tiks novirzītas tikai 1. pensiju līmenim.

Vai grozījumi ideāli atbilst INDEXO vīzijai?

Protams, ir nelielas atšķirības no mūsu sākotnējās vīzijas, bet demokrātiskā sabiedrībā tas ir tikai dabīgi. Kopumā apstiprinātie likuma grozījumi ir ļoti praktisks risinājums sarežģītai problēmai. Tie nodrošinās, ka beidzot arī Latvijā – tāpat kā gandrīz visā Eiropas Savienībā – uzkrātais 2. pensiju līmeņa kapitāls paliek ģimenē.

Sakām paldies visiem iniciatīvas atbalstītājiem!

Šis ir lielisks piemērs, kā sabiedrības iesaiste likumdošanas procesos noved pie reālām pārmaiņām!


INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu 2. pensiju līmeņa plānus Latvijā.

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem, un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

15 Komentāri
 • Gundars Gundars , 11/10/2018 Atbildēt

  Super! Malači par izcīnītu tiešām jēdzīgu lietu.

 • Jānis Jānis , 11/10/2018 Atbildēt

  Apsveicu mūs visus! Paldies jums par šo iniciatīvu un ieguldīto darbu!

  Jautājums – kā šo vienu no trīs izvēli varēs izdarīt, kad tas būs pieejams un vai izvēli laika gaitā varēs mainīt (vai ierobežoti)?

  • Paldies!

   Paredzēts, ka mainīt savu izvēli varēs neierobežotu skaitu reižu. Mainoties Jusu uzkrājuma apmēram vai ģimenes stāvoklim, dažādos dzīves posmos katra no iespējām varētu būt izdevīgāka. Izmaiņas likumā stāsies spēkā 2020. gadā. Šim laikam tuvojoties, noteikti izveidosim arī rakstu, kurā konkrētāk tiks aprakstīti mantojamības izvēles soļi.

 • Jānis Jānis , 11/10/2018 Atbildēt

  Un vai ar šo regulējumu 2.pensiju līmeņa uzkrājums būs mantojams tikai līdz pensijas sākumam, bet ja pensijas saņēmējs miris pensijas laikā, tad tā nevarēs tikt mantota (vienīgā iespēja ir mūža pensijas apdrošināšana?)?

  • Tieši tā! Uzkrājumu varēs mantot gadījumos, kuros cilvēks mirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas. Lai nodrošinātu mantošanas iespēju pēc došanās pensijā, jau šobrīd iespējams par uzkrāto kapitālu iegādāties mūža pensijas polisi.

 • Kihots Kihots , 11/10/2018 Atbildēt

  Paldies!
  Pirms +/- 1 gada pievienojos jums, savu izvēli nenožēloju. Gribētu kaut Latvijā darbotos vairāk tādi sociāli atbildīgi uzņēmumi kā Jūs. Lai jums veicas!

 • Reinis Reinis , 11/10/2018 Atbildēt

  Super malači!!! Es arì Jums noticêju un jau sen poevienojos!

 • Kalvis Kalvis , 11/10/2018 Atbildēt

  Vai būs iespējams to mantot, ja apgādnieks miris pirms 5 gadiem?

 • Gundars Gundars , 12/10/2018 Atbildēt

  Kamēr rakstīju jautājumu, te jau augstāk ir atbildēts. Pensijas saņemšanas sākuma datums ir robežšķirtne procesam.
  Nu principā tas nozīmē, ka ja aizvilki līdz pensijai :), tad uzreiz žigli pēc mūža pensijas apdrošināšanas polises. Jo ja atdosi galus, tad tavs uzkrājums tāpat aizies kopīgā katlā. Pat ja pats būsi paspējis saņemt tikai viena mēneša pensiju.

  • Šeit jāuzsver, ka mūža apdrošināšanas polises nosacījumi gan būtu ļoti rūpīgi jāizvērtē pirms līguma parakstīšanas. Jā, polise dod iespēju uzkrājumu mantot, taču lielākā daļa šo produktu joprojām ir ar samērā augstām komisijām. Ir vērts parēķināt, vai tiešām sanāk izdevīgāk un vai tiešām paredzamie atlikušie gadi būs maz.

   Attiecīgi arī izcelšu, ka 2. pensiju līmeņa mantojamība būs spēkā, ja dalībnieks pats apzināti izvēlas mantinieku/us un veic visus nepieciešamos soļus, lau uzkrājumu nodotu mantojumā. Ja nekāda izvēle netiks veikta, tad uzkrājums tiks apstrādāts pēc tā paša principa, kā līdz šim.

   Tas, kā konkrēti šis process notiks, vēl tiks precizēts līdz likuma spēkā stāšanās brīdim 2020. gada 1. janvārī. Noteikti arī publicēsim jaunu bloga rakstu tikko kā aktuālākā informācija būs zināma.

 • Mārcis Mārcis , 15/10/2018 Atbildēt

  Kad visi normatīvie akti būs pieņemti – ierosinu Indexo izveidot simulāciju kalkulatoru, kur katrs varēs izrēķināt un izvērtēt izdevīgāko no 3 variantiem.

  • Paldies par ieteikumu – par šo vērts padomāt. Uzreiz varu teikt, ka vienā standartizētā variantā noteikti būtu ļoti grūti to ietērpt, jo situācija tiešām katrai ģimenei krasi atšķirsies.

 • Gundars Gundars , 16/10/2018 Atbildēt

  Jāizvērtē noteikti. Tas attiecas uz jebko, ko paraksta.
  Atlikušos gadus paredzēt tomēr pagrūti 🙂 Jā, augstas komisijas nav nekas patīkams, bet par tām, slēdzot līgumu, ir vismaz teorētiska iespēja diskutēt. Ir reāli gadījumi, kad ar pamatotiem argumentiem var dabūt zem publiskā cenrāža.
  Bet vispār visu summu atdot kopīgajā budžetā gan ir viennozīmīgi skaidrs, ka tavi tuvinieki neko no tā neiegūs. Citus, kuri visu dzīvi ir loderējuši, bet ir iedzimta izmanība tikt pie otra sarūpētiem labumiem, gan negribās uzturēt.

Tavs komentārs

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Atzīmētie lauki ir obligāti aizpildāmi *