INDEXO piecu gadu laikā ir uzrunājis vairāk kā 100 000 Latvijas iedzīvotāju, aicinot sakārtot ar pensiju saistītus jautājumus. Lielai daļai saruna ar INDEXO pārstāvi bija pirmā reize, kad tika izprasts, kā strādā Latvijas pensiju sistēma un kā parūpēties, lai līdz vecumdienām uzkrātu pēc iespējas lielāku pensijas kapitālu.

Šo gadu laikā esam dzirdējuši daudzus mītus par pensijām. Divi populārākie:

      1. “Es līdz pensijai nenodzīvošu vai arī tajā pavadīšu vien pāris gadus”

Dati no Latvijas oficiālās statistikas par paredzamo mūža ilgumu 64 gados liecina par pretējo. Vidēji pensijā pavadīsim 16 gadus (sievietes – 18, vīrieši nedaudz mazāk – 13).

      2.  “Ir par agru domāt par pensiju!”

Īstais brīdis sākt domāt par pensiju ir tieši tad, kad uzsāc darba gaitas. Līdz ar pirmās oficiālās algas saņemšanu katru mēnesi 6% no tās automātiski ieskaitās tavā 2. pensiju līmenī.

Šie mīti joprojām nav izskausti, par ko liecina šī gada novembrī veiktā iedzīvotāju aptauja*, kuras rezultāti atklāj, ka 37% respondentu pēdējo 12 mēnešu laikā nav veikuši kādas aktivitātes ar savu pensiju uzkrājumu, piemēram, apskatījuši pensijas uzkrājumu, veikuši iemaksas 3. pensiju līmenī, salīdzinājuši pensiju plānus vai citu pensiju pārvaldnieku piedāvājumus.

Lai gan pēdējos gados ir vērojams intereses pieaugums par pensiju tēmu, tomēr joprojām pensiju plānu dalībnieku aktivitāte ir ļoti zema. Tāpēc esam radījuši fiktīvu tēlu – Annu, lai ikviens caur uzskatāmu piemēru uzzinātu, kā parūpēties par savām vecumdienām.

Annas ceļš uz pusmiljonu eiro uzkrājumu

Anna ir 30 gadus jauna klientu atbalsta speciāliste. Šobrīd Anna mēnesī pelna 1300 eiro pēc nodokļu nomaksas (1800 eiro bruto).

Viņas dzīvē svarīga ir stabilitāte un finansiālā drošība. Lai to nodrošinātu arī nākotnē, Anna ir uzstādījusi mērķi –  uzkrāt pusmiljonu eiro līdz pensijas vecumam 2. un 3. pensiju līmenī kopā.

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, papildus automātiskajām sociālā nodokļa iemaksām 2. pensiju līmenī 6% apmērā, Anna katru mēnesi iemaksās 10% no savas algas (130 eiro) 3. pensiju līmenī.

Anna vēlas nākotnē iegādāties savu dzīvokli, tāpēc katru mēnesi atliks naudu arī pirmajai iemaksai.

Pieņēmumi*

  • Anna katru mēnesi veiks iemaksu 3. pensiju līmenī (10% no algas).
  • Annas alga katru gadu pieaugs: līdz 50 gadiem – 5% gadā, līdz pensionēšanās vecumam jeb 65 gadiem – 2% gadā.
  • Finanšu tirgus atdeve: 2. pensiju līmenī līdz 55 gadiem – 7%, līdz 60 – 5%; līdz pensijas vecumam 2%.  3. pensiju līmenī, izmantojot INDEXO automātisko sadalījumu, līdz 52 gadu vecumam – 7%; līdz 57 – 6%; līdz 62 gadu vecuma –  5% un līdz pensijas vecumam 4%. Pēc šiem pieņēmumiem Anna uzkrātu 559 533 eiro.

Seko Annas stāstam un uzzini, ko Annai spēs nodrošināt Latvijas pensiju sistēmas 1. un 2. līmenis? Kā izvēlēties piemērotāko 2. pensiju līmeņa plānu un pārvaldnieku? Kāpēc veikt iemaksas 3. pensiju līmenī? Kādas ir alternatīvu ieguldījumu iespējas un citas tēmas.

Ja vēlies uzzināt vairāk par kādu no šīm tēmām, raksti mums uz [email protected]. Priecāsimies atbildēt un, iespējams, sagatavosim arī kādu rakstu.

Parūpējies par pārtikušām vecumdienām jau tagad un iepazīsties ar INDEXO modernajiem un pārliecinošajiem 2. pensiju līmeņa plāniem un 3. pensiju līmeņa plāniem!

 

* Pētījums veikts sadarbībā ar socioloģisko pētījumu uzņēmuma Norstat šī gada novembrī, aptaujājot 1003 respondentus Latvijā, vecuma grupā no 25 līdz 60 gadiem.

* Šis ir INDEXO izstrādāts pieņēmums, mēs rekomendējam katram pašam izlemt, kādu ieguldījumu stratēģiju izmantot, balstoties uz saviem finansiālajiem mērķiem un vecumu.