Tava finanšu drošība

Esi možs un atbildīgs.
Ja sastopies ar krāpniecību –
nekavējoties ziņo!

finansu riski hero image

Kā atpazīt krāpnieciskus mēģinājumus un kā rīkoties, ar tiem saskaroties?

Esi zinošs un piesardzīgs

1

Nekad nevienam nenosauc savu bankas lietotāja numuru, PIN kodu vai kartes informāciju. Lai cik pārliecinoši tev to jautātu.

1

Neapstiprini darījumus vai autorizēšanās mēģinājumu internetbankā vai kādā lietotnē, ko neesi pats ierosinājis.

1

Ja šaubies par kādu maksājumu, naudu nepārskaiti, kamēr neesi pārliecinājies, ka viss ir kārtībā.

1

Nekad neapstiprini darījumus, par kuru mērķi neesi pārliecināts. Labāk pārbaudi vairākkārt, nekā uzreiz apstiprini.

1

Nekad nenonod savus personas un bankas datus trešajām pusēm.

1

Uzstādi DNS ugunsmūri – tas ir CERT.LV un NIC izveidots bezmaksas rīks tieši Latvijas iedzīvotājiem un aizsargā no krāpnieciskām vietnēm.

1

Ja esi konstatējis krāpniecības mēģinājumu, noteikti par to ziņo INDEXO un policijai. Ja vari, pārsūti arī informāciju par viltus vietnes adresi, kas paredzēta datu iegūšanai.

1

Atceries, ka INDEXO darbinieki nekad nezvanīs, lai: noskaidrotu tavus personas datus, norēķinu kartes datus, internetbankas lietotāja numuru vai digipass kodu, Smart ID kodu.

1

Ja saņem šādu aizdomīgu zvanu, tad labākais ir pārtraukt sarunu un piezvanīt uz INDEXO tālruņa numuru vai uzrakstīt e-pastā un noskaidrot, vai tiešām tas bija INDEXO darbinieku veikts zvans.

Ja ir kādi jautājumi, sazinies ar mums

[email protected]

+371 20 006088

10 Finanšu Nozares Asociācijas padomi,
kā neuzķerties uz krāpniekiem

1

Nedalies ar informāciju par bankas pieejām, parolēm un eParaksta piekļuves datiem ne telefonsarunās, ne sarakstēs internetā. Neievadi šos datus atsūtītajās interneta saitēs. Banka nekad nezvanīs vai nerakstīs klientiem, lai lūgtu dalīties ar parolēm vai citiem personas datiem.

1

Neglabā informāciju par bankas pieejām, parolēm, kodiem un eParaksta piekļuves datiem vietās, kur tai var piekļūt citi cilvēki, piemēram, makā.

1

Nekādā gadījumā nesūti citām personām attēlus vai video ar bankas kartēm vai personu apliecinošiem dokumentiem.

1

Regulāri pārbaudi konta izejošos maksājumus. Uzstādi ienākošus paziņojumus par izmaiņām kontā vai pārbaudi konta pārskatu pēc iespējas biežāk, lai ātrāk pamanītu aizdomīgus darījumus.

1

Regulāri atjaunini kontaktinformāciju bankā. Ja darījums šķiet aizdomīgs, bankas darbinieki sazinās ar klientu, lai pārliecinātos, vai to tiešām veic klients.

1

Neievadi informāciju uznirstošajos logos un neklikšķini uz saitēm tajos.

1

Beidzot darbu, vienmēr atvienojies no internetbankas (poga – Iziet) un tikai pēc tam aizver pārlūkprogrammu.

1

Veic elektroniskos maksājumus tikai drošās interneta vietnēs. Pie interneta adreses pārlūkā ir jābūt atslēgas simbolam vai tai jāsākas ar https://.

1

Nepakļaujies krāpnieku prasībām viedierīcēs instalēt attālinātas piekļuves programmatūru. Nepieļauj, ka svešs cilvēks var rīkoties ar tavu ierīci un identitāti.

1

Neklikšķini uz e-pasta vēstulē un sociālo tīklu ziņojumā norādītās saites, ja neesi pārliecinājies, ka saite ved uz vietni, kas saistīta ar uzticamu vēstules sūtītāju.

Plašākai informācijai par to, kā neuzķerties uz krāpniekiem,
aicinām apmeklēt mājaslapu

https://neuzkeries.lv

Vairāk informācijas par DNS ugunsmūra darbību 
un uzstādīšanu atrodams

https://dnsmuris.lv