Jautājumi un atbildes

Stratēģijas izvēle

Vai es varēšu mainīt savu izvēlēto kapitāla sadalījumu?

Savu izvēlēto kapitāla sadalījumu varēsi mainīt neierobežotu skaitu reižu. Taču ņem vērā, ka kapitāla sadalījuma maiņa var aizņemt līdz divām nedēļām.

Cik bieži es varēšu mainīt akciju/obligāciju īpatsvaru, izvēloties manuālo kapitāla sadalījumu?

Akciju/obligāciju īpatsvaru portfelī tu varēsi mainīt, cik bieži vēlēsies. Taču ņem vērā, ka proporcijas maiņa var aizņemt līdz divām nedēļām.

Vai man kaut kas būs jādara pašam?

Periodiski nosūtīsim tev atgādinājumu par konta līdzsvarošanu. Konta līdzsvarošana ir nepieciešama, lai vienmēr noturētu akciju un obligāciju īpatsvaru tev vēlamajā proporcijā. Tev tikai būs jānospiež poga “Apstiprināt”, un mēs parūpēsimies par pārējo.

Kas man jāzina par konta līdzsvarošanu?

Vērtspapīru cenas laika gaitā var mainīties – gan uz augšu, gan uz leju. Mainoties cenām, var arī mainīties akciju/obligāciju īpatsvars tavā kontā. Līdzsvarojot kontu, tas tiek novirzīts atpakaļ tev vēlamajā proporcijā. Konta līdzsvarošana būtu jāveic neatkarīgi no tavas izvēlētās stratēģijas. Mēs periodiski tev nosūtīsim atgādinājumu, ka tavs konts tiks līdzsvarots. Tev tikai būs jānospiež poga “Apstiprināt”, un mēs parūpēsimies par pārējo.

Kur tiks ieguldīta mana nauda?

Tavs uzkrājums tiks ieguldīts indeksu fondos. Indeksiem piesaistīti fondi automātiski iegulda visā tirgū kopumā, neizvēloties atsevišķas akcijas vai obligācijas. Tev piederēs maza daļiņa no gandrīz visiem pasaules lielākajiem uzņēmumiem. Tas ir lielisks veids, kā samazināt ieguldījumu koncentrācijas risku un iegūt iespēju pelnīt kopā ar pasaules ekonomikas izaugsmi.

Kur varu iepazīties ar līguma noteikumiem?

Ar INDEXO pensiju 3. līmeņa individuālās dalības līguma pamatnoteikumiem, pielikumiem un vispārējiem līguma noteikumiem vari iepazīties šeit: līguma paraugs.

Kur es varēšu sekot savam uzkrājumam?

Savam uzkrājumam vienmēr vari sekot pensiju 3. Līmeņa klienta portālā “Mans INDEXO” sadaļā “Uzkrājums”.

Uzkrājums

Kādas ir ar ieguldījumu plānu saistītās izmaksas?

Izmaksas kopā ir 0.62 % gadā

Tostarp:

 • Turētājbankas komisija 0.11 %,
 • Fonda administrēšanas komisija 0.30 %
 • Līdzekļu pārvaldītāja komisija 0.21 %

Latvijas Bankas komisijas finansēšanai tiek segta no pensiju fonda līdzekļiem.

Vai INDEXO garantē ieguldījumu plānu ienesīgumu?

Garantēt ienesīgumu aizliedz likums. Jebkurš ieguldījums finanšu tirgū ir pakļauts svārstībām – gan uz augšu, gan uz leju. Zinošs ieguldītājs apzinās, ka ilgtermiņā akciju tirgus vienmēr ir spēcīgi audzis, bet īstermiņā jārēķinās ar svārstībām. Vairāk par to vari uzzināt šeit.

Kas ir plāna daļa?

Ja uzkrājums ir pīrāgs, tad daļas vērtība raksturo viena gabaliņa izmēru. Jebkuru pīrāgu var griezt dažāda izmēra gabalos – lielos vai mazos. Paša pīrāga lielumu tas nekā neietekmē.

 

Tādēļ divu dažādu pensiju plānu daļas vērtības nav iespējams salīdzināt. Vienā plānā uzkrājums ir sadalīts lielākās daļās, otrā – mazākās. Tas nenozīmē, ka viens pensiju plāns ir labāks par otru.

 

Jāseko līdzi tam, kā šī daļas vērtība mainās laika gaitā – respektīvi, cik pensiju plāns ir pelnījis.

 

Tavu uzkrājumu rēķina pēc formulas: Daļas vērtība x Daļu skaits = Uzkrājums 

 

Ja tev, piemēram, 2. pensiju līmenī ir uzkrāti 4000 €, tad tos var sadalīt:

4000 daļās ar vienas daļas vērtību 1€;
2000 daļās ar vienas daļas vērtību 2 €.

Iemaksas

Kā es varu veikt iemaksas pensiju fondā?

Iemaksas var veikt “Mans INDEXO” klientu portālā, vai gluži tāpat kā jebkuru citu maksājumu internetbankā. Lai to izdarītu, tev vajadzēs šos rekvizītus:

 • Saņēmējs: INDEXO Atklātais Pensiju Fonds AS
 • Bankas konts: LV37HABA0551050377368
 • Maksājuma mērķis: tavs līguma numurs, vārds uzvārds

Līguma numuru atradīsi savā “Mans INDEXO” profilā sadaļā “Dokumenti” vai “Iemaksas”.

Pētījumi rāda, ka regulāras iemaksas ir efektīvs veids, kā uzkrāt ievērojamu kapitālu ilgtermiņā. Jo agrāk sāksi veidot uzkrājumu, jo mazākas ikmēneša iemaksas būs nepieciešamas, lai sasniegtu vēlamo uzkrājuma summu. Tāpēc mēs aicinām uzstādīt regulāro maksājumu, lai krāšana notiktu automātiski, un tev nebūtu jāiespringst. Pensiju 3. līmeņa uzkrājuma kalkulatorā vari pārliecināties, cik vērtīgi ir sākt pēc iespējas agrāk.

Esam sagatavojuši arī instrukcijas, kā uzstādīt regulāro maksājumu Swedbank, SEB, Luminor un Citadele internetbankās: izvēlies savējo šeit.

Vai iemaksas jāveic regulāri?

Pētījumi rāda, ka regulārais maksājums uzlabo izredzes ilgtermiņā nopelnīt vairāk, samazinot tirgus svārstību risku un uzturot veselīgu disciplīnu.

Esam sagatavojuši arī instrukcijas, kā uzstādīt regulāro maksājumu Swedbank, SEB, Luminor un Citadele internetbankās: izvēlies savējo šeit.

Kādas ir minimālās vai maksimālās atļautās iemaksu summas?

No INDEXO puses iemaksām nav noteikti nekādi ierobežojumi. Iemaksā, cik vien vēlies!

Kādi ir nodokļu atvieglojumi iemaksām pensiju 3. līmenī?

Piedaloties pensiju 3. līmenī, tu vari atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 20 % apmērā no iemaksātās summas, iesniedzot nodokļu deklarāciju par kalendāro gadu. Kopējam iemaksu apjomam griestu nav, taču IIN atgūt ir iespējams no iemaksātās summas, kas nepārsniedz 10 % no tavas gada bruto algas un kas nav lielāka par 4 000 eiro.

Ņem vērā, ka šai informācijai ir informatīvs raksturs un nodokļu atmaksa var tikt pielāgota katram individuāli pēc konkrētās situācijas. Detalizētai informācijai par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu iesakām vērsties Valsts ieņēmumu dienestā vai pie profesionāla nodokļu konsultanta.

Vai es varu veikt iemaksas dažādos pensiju fondos vienlaicīgi?

Jā, ir iespējams būt dalībniekam dažādos pensiju fondos vienlaicīgi. Taču ņem vērā, ka nodokļu atvieglojumi attieksies uz veiktajām iemaksām visos pensiju fondos kopā. T.i., joprojām IIN atgūt būs iespējams no iemaksātās summas, kas nepārsniedz 10 % no tavas gada bruto algas un kas nav lielāka par 4 000 eiro – neatkarīgi no tā, cik pensiju fondos tu veic iemaksas.

Kā pārcelt uzkrājumu uz INDEXO no cita pensiju fonda?

Esam sagatavojuši instrukciju, kas tev palīdzēs pārcelt kapitālu uz INDEXO no Swedbank, SEB, Luminor un Citadele bankām: izvēlies savējo šeit. Taču ņem vērā, ka kapitāla pārcelšana var aizņemt līdz 30 dienām.

Vai ir iespējams pārtraukt iemaksas pensiju fondā?

Iemaksu apjoms un regularitāte ir atkarīga tikai un vienīgi no tevis. Tā nav iepriekš jāsaskaņo ar INDEXO. Ja arī pārtrauksi veikt papildu iemaksas pensiju fondā, tavs esošais uzkrājums joprojām paliks ieguldīts finanšu tirgū, balstoties uz tavu izvēlēto ieguldījumu stratēģiju

Izmaksas

Kad es varu sākt izņemt savu uzkrāto kapitālu?

Sasniedzot 55 gadu vecumu, tev ir brīva izvēle, ko darīt ar savu uzkrāto kapitālu. Iespējams gan turpināt krāt, gan sākt naudas izmaksu.

 

Atsevišķos gadījumos kapitālu var izmaksāt arī ātrāk:

 • ja noteiktu laiku strādāji profesijā, kas iekļauta 28.07.2020. Ministru kabineta noteikumos Nr.466;
 • ja esi atzīts par 1. grupas invalīdu uz mūžu;
 • nāves gadījumā – mantiniekam vai norādītajiem labuma guvējiem.

 

Ja ir stājies spēkā kāds no trim augstāk minētajiem gadījumiem, lūdzam kapitāla saņēmēju sazināties ar mums, izmantojot klientu portālu.

Kā es varu saņemt savu uzkrāto kapitālu?

Drošības nolūkos, lai izņemtu uzkrāto kapitālu, mums būs nepieciešams tevi identificēt.

 

To var izdarīt attālināti, sekojot šiem soļiem:

 1. Ieej savā “Mans INDEXO” profilā
 2. Atver sadaļu “Izmaksas” un spied “Izņemt naudu”(sekojot norādēm, veic identifikācijas pārbaudi – tai vajadzēs personas dokumentu, turi to pa rokai)
 3. Pēc veiksmīgas identifikācijas atkal dodies uz sadaļu “Izmaksas” un pie “Izņemt naudu” norādi prasīto informāciju.

Nestandarta izmaksas gadījumos saistībā ar invaliditāti, speciālajām profesijām vai mantošanu, sazinies ar mums, izmantojot klientu portālu vai e-pastu [email protected].

Vai, izņemot naudu, man būs jāmaksā nodokļi?

Ja iemaksas par tevi veicis darba devējs, no tām tiks ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja iemaksas veici pats, iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiks ieturēts.

 

Tomēr uzkrājuma daļai, kas augusi investīciju rezultātā (t.i., ko tev ir nopelnījis līdzekļu pārvaldītājs), tiks piemērots kapitāla pieauguma nodoklis 20 % apmērā. Par nodokļa samaksāšanu izmaksas brīdī parūpēsimies mēs, INDEXO.

Vai iespējams pārcelt uzkrājumu uz citu pensiju fondu?

Pārcelt uzkrājumu uz citu pensiju fondu ir iespējams jebkurā laikā. Tas tiks izdarīts mēneša laikā kopš visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas.

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv