Vai plāno ņemt patēriņa kredītu, hipotekāro kredītu vai iegādāties preci līzingā? Varbūt vēlies pieslēgt kredītlimitu savai kredītkartei? Šādās situācijās banka vai nebanku aizdevējs vērtēs tavu kredītreitingu. Bet kas īsti ir kredītreitings, un kā tas ietekmē tavas iespējas saņemt aizdevumu? Pastāstīsim!
Kas ir kredītreitings?
Kredītreitings ir kā tava finanšu reputācija. Tas norāda, cik uzticams esi aizdevēju skatījumā, kad runa ir par naudas aizņemšanos un atdošanu.
Jo labāks kredītreitings, jo lielāka iespēja saņemt labākus aizdevuma nosacījumus – piemēram, zemākas procentu likmes un izdevīgākus noteikumus.
Tehniski kredītreitings ir rādītājs, kas novērtē tavu spēju atmaksāt kredītu vai citas finanšu saistības.
To aprēķina, analizējot dažādus finanšu un personiskos datus, piemēram, kredītvēsturi, ienākumus un izdevumus. Tas tiek attēlots kā skaitlis vai līmenis (augsts, vidējs, zems) un sniedz skaidru priekšstatu par aizņēmēja uzticamību jeb norāda uz personas kredīta atmaksas spēju tuvāko 12 mēnešu laikā. Jo augstāks skaitlis, jo lielāka iespēja, ka perona spēs segt savas saistības, jo skaitlis ir zemāks – pastāv lielāks risks.
Licencētajiem kreditētājiem, tostarp INDEXO, datu pārbaude kredītbirojā ir obligāta, nevis brīvprātīga, tādēļ ir ļoti svarīgi, ka un kādi dati ir norādīti tavā kredītvēsturē.
Kas ir kredītvēsture?
Kredītvēsture ir visu tavu iepriekšējo finanšu saistību vēsture. Tā ietver informāciju par:
- izpildītajiem un neizpildītajiem maksājumiem;
- maksājumu disciplīnu (piemēram, kavēti vai laicīgi veikti maksājumi);
- Aktīvajām un vēsturiskajām kredītsaistībām (tostarp patēriņa un hipotekārajiem kredītiem).
Tava kredītvēsture būtiski ietekmē tavu kredītreitingu. Piemēram, pozitīva kredītvēsture (savlaicīgi veikti maksājumi) uzlabo kredītreitingu. Bet negatīva kredītvēsture (kavējumi vai neizpildīti maksājumi) to pasliktina. Turklāt nav svarīgi vai tie ir komunālie maksājumi, kredīta atmaksa, kredītkartes kredītlimita atmaksa vai līzinga nomaksa.
Lai aizdevējs pieņemtu lēmumu, kredītreitings kalpo kā kredītvēstures analīzes rezultāts, kas papildināts ar citiem datiem.
Kā tiek aprēķināts kredītreitings?
Kredītreitings tiek aprēķināts, ņemot vērā:
- Kredītvēsturi: maksājumu disciplīna, kavētie maksājumi, aktīvās un iepriekšējās saistības.
- Ienākumus un izdevumus: to savstarpējā attiecība, regulārie maksājumi (komunālie maksājumi, nodokļi).
- Personiskos datus: mājsaimniecības lielums, darba vieta, darba vietas mainīšanas biežums, vecums.
- Citus kritērijus: finanšu situācijas stabilitāte un pārvaldības prasmes.
Latvijā kredītreitingu aprēķina tādi uzņēmumi kā Kredītinformācijas Birojs (KIB) un CREFO Birojs, kas apkopo informāciju no dažādiem avotiem, tostarp bankām, nebanku aizdevējiem un pakalpojumu sniedzējiem.
Arī tu vari apskatīt savu kredītvēsturi un kredītreitingu manakreditvesture.lv. Kredītvēsturi var aplūkot bez maksas, savukārt kredītreitinga apskate ir maksas pakalpojums.
Kā uzlabot kredītreitingu?
- Maksāt savlaicīgi visus rēķinus;
- Samazināt parādsaistības;
- Sazināties ar aizdevējiem problēmu gadījumā;
- Ik pa laikam pārbaudīt kredītvēsturi, lai būtu lietas kursā un pārliecinātos par to, ka nav notikuši krāpniecības mēģinājumi tavā vārdā;
- Uzlabot finanšu disciplīnu un izpratni par saviem līdzekļiem.
Kredītreitings ir būtisks rīks ne tikai tiem, kas plāno aizņemties, bet arī ikvienam, kurš vēlas sekot līdzi savai finansiālajai veselībai.
Ja tavs kredītreitings nav tik labs, kā vēlētos, to ir iespējams uzlabot, sākot pildīt augstāk minētos soļus. Tikai jāņem vērā, ka tas ir ilgtermiņa process.
Tāpat atgādinām, ka pirms pieteikšanās aizdevumam, jāizvērtē sava spēja to atmaksāt.
Saistīti raksti: