Ja gribi kļūt bagāts nav jāinvestē daudz, bet jāsāk agri 

Ja gribi kļūt bagāts nav jāinvestē daudz, bet jāsāk agri 
INDEXO Komanda
19.10.2023

Ja šaubies, vai šobrīd ir īstais laiks uzkrāt nākotnei, tad šis raksts būs tieši tev. Ar uzskatāmiem piemēriem skaidrosim, kāpēc ir vērts domāt par uzkrājumu veidošanu pēc iespējas ātrāk, nevis atlikt uz vēlāku. 

Kas būs vērtīgāks šodien – 1 000 dolāri diversificēti ieguldīti akciju tirgū pirms 40 gadiem vai 10 000 ieguldīti pirms 10 gadiem? Pareizi – 1 000 dolāri ieguldīti pirms 40 gadiem, jo saliktās procentu likmes ilgākā laika periodā dara brīnumus. 

Ilgtermiņa uzkrājuma maģija – saliktie procenti 

Aprēķinu nianses var atšķirties kādu valūtu un tieši kādu akciju tirgus indeksu izvēlies, tomēr attīstīto valstu tirgus vidējā atdeve pēdējo 100-120 gadu laikā ir bijusi ap 8-10% gadā. Piemēram S&P 500 laikā no 1923. gada līdz 2023. gadam gada vidējā atdeve pirms inflācijas ir bijusi 10,42% un pēc inflācijas 7,29%.* Izvēloties praktiski jebkuru nozīmīgi garu laika periodu (20 gadi un vairāk) novirze no simtgades vidējiem rādītājiem būs niecīga. Gada laikā 9% atdeve var šķist nepietiekami liela, lai strauji vairotu savu bagātību, tomēr tā ir pietiekami augsta, lai ilgākā laika periodā darītu brīnumus. 

1983. gadā S&P 500 indeksu fondā ieguldīti 1 000 dolāri šobrīd būtu izauguši līdz aptuveni 78 000. Savukārt, 10 000 ieguldīti 2013. gadā pieaugtu “tikai” līdz 36 000.

Uzskatāmāk saliktās procentu likmes spēks izpaužas vēl garākos laika periodos. Piemēram, pirms 100 gadiem (1923. gadā) ieguldīti 100 dolāri šodien būtu vērti aptuveni 2 miljonus. Protams, inflācijas dēļ 100 gadu laikā būs mazinājusies arī ieguldīto dolāru pirktspēja. Šodienas 2 miljonu pirktspēja būtu pielīdzināma apmēram 118 000 dolāriem 1923. gadā. Vienalga izaugsme ir iespaidīga

Ilgtermiņa ieguldījumu lielais potenciāls 

Ja vēlies iepriecināt savus mazbērnus un mazmazbērnus, ieguldi šodien 1 000 eiro kādā akciju indeksu fondā,  un testamentā nosaki, ka naudu nedrīkst izņemt līdz 2123. gadam. Atskaitot dažādas starpnieku komisijas, ar lielu ticamību 1 000 eiro būs izauguši līdz aptuveni 15-18 miljoniem. Jā, šo 18 miljonu pirktspēja būs būtiski kritusies un būs pielīdzināma “tikai” aptuveni vienam šodienas miljonam. Vienalga tas ir pietiekami iespaidīgi, lai tu nonāktu savu pēcteču nedzēšamā piemiņā. 

Ja vēlamies būt savtīgāki un paši sev uz 60. dzimšanas dienu uzdāvināt, teiksim, 100 000 eiro, tad divdesmitgadīgam cilvēkam pietiks ar 1 300-1 500 eiro lielu investīciju, savukārt 50 gadus vecam cilvēkam būs jāiegulda vairāk kā 20 reizes lielāka summa – aptuveni 30 000. Jāņem arī vērā, ka 10 gadi ir pārāk īss periods, lai rēķinātos ar akciju tirgus vidējo atdevi. Neveiksmīgā desmitgadē ieguldījuma vērtība var būtiski neizmainīties vai pat sarukt. 

Ieguldījumu veidošanas nianses 

Šī raksta mērķis nebija dot praktiskus padomus, kā iepatikties saviem maz-mazbērniem vai izgreznot kādu attālu dzimšanas dienu. Vēlamies, lai lasītājs atceras sekojošas divas lietas: 

  1. Svārstīgais akciju tirgus ilgākos laika periodos ar augstu ticamību nodrošina aptuveni 9% atdevi, ieguldot gan jārēķinās ar starpnieku komisijām un atkarībā no ieguldītajām summām un starpnieku izvēles jūsu reālā atdeve būs 0,5-1% zemāka. 
  2. Arī 8% atdeve ir pietiekami liela, lai ilgākos laika periodos darītu brīnumus 

Ja netici, izveido mazu Excel modeli, kurā otrajā kolonnā ieraksti formulu, kas pareizina pirmajā kolonnā ierakstīto skaitli ar 1,08 (8% atdeve) un nokopē šo pašu formulu uz nākamajām 100 kolonnām. Ieraksti sev tīkamu skaitli pirmajā kolonnā un paskaties pie kādiem rezultātiem tas noved. Iespaidīgi, ne? Šeit ar aprēķinu vari pārliecināties pats: https://www.calculator.net/annuity-calculator.htm .

Efekts būs vēl iespaidīgāks, ja nevis vienkārši vienreiz ieguldīsi konkrētu summu, bet disciplinēti veiksi regulārus uzkrājumus.  Sākot ar 100 eiro mēnesī šodien, un ik gadu palielinot mēneša ieguldījumu par 3%, pēc 50 gadiem uzkrātā summa var būt apaļš miljons. Bet pēc 100 gadiem – jau 54 miljoni eiro!  

Ja lielākā daļa no darba dzīves jau ir aiz muguras, tad iedzīt nokavēto būs izaicinoši. Nožēlu par nokavētu laiku var mazināt,  parādot šo rakstu kādam gados jaunākam un palīdzēt neatkārtot to pašu kļūdu.  

Tomēr neaizmirsti, ka veidot papildu ietaupījumus nekad nav par vēlu. Pat ja lielākā daļa darba dzīves ir aiz muguras, finansiālā drošība un ieguldīšana joprojām ir svarīgas un nepieciešamas. 

*(https://www.officialdata.org/us/stocks/s-p-500/1923?amount=100&endYear=2023) 

P.S. Ja rodas jautājums, kāpēc mūsu piemēros tiek izmantoti dolāri, nevis eiro, iemesls ir vienkāršs – mēs vēlamies attēlot ilgtermiņa rezultātus, un eiro kā valūta eksistē tikai 20 gadus. 

P.P.S. Mēs neko nesolām, kā arī atgādinām, ka vēsturiskais rezultāts negarantē līdzīgus rezultātus nākotnē. 

Komentāri

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv