Latvijā salīdzinoši neliela daļa iedzīvotāju aktīvi iegulda finanšu tirgos. Lai gan investēšanas iespējas ir kļuvušas pieejamākas, daudzi joprojām vilcinās spert pirmo soli. Lai veicinātu izpratni par investēšanu, INDEXO sadarbībā ar Rīgas Ekonomikas augstskolu organizēja eseju konkursu studentiem, aicinot viņus dalīties savā redzējumā par tēmu to, kā iedvesmot jauniešus pārdomāti ieguldīt naudu finanšu tirgos.
No saņemtajiem darbiem izvēlējāmies trīs esejas, kas izgaismo gan šķēršļus, gan motivējošos faktorus jauniešu investīciju uzsākšanai.
Investīcijas kā instruments brīvības sasniegšanai
Paula savā esejā uzsver, ka daudzi neinvestē nezināšanas, baiļu vai nepietiekamas finanšu plānošanas dēļ. Viņa norāda, ka mūsdienās šie argumenti ir novecojuši un ka ar investēšanas palīdzību iespējas sasniegt lielāku finansiālo brīvību. Paula raksta:
“Ir vēl viens iemesls, kāpēc daudzi izvēlas neinvestēt savu naudu – un tā ir nespēja atbildēt uz jautājumu, kāpēc to vispār ir nepieciešams darīt. Un, lai arī uz šo jautājumu ir iespējams atbildēt tūkstoš dažādos veidos, galvenā atbilde ir gluži vienkārša – proti, investēšana ir vienīgais veids, kā laika gaitā iegūt patiesu brīvību.”
Viņasprāt, ikviens var sākt investēt pat ar mazām summām, piemēram, 30 eiro mēnesī, kas ilgtermiņā var nest ievērojamu finansiālu drošību.
Ieguldīšana – nevis spekulācija, bet loģisks solis
Rūdis norāda, ka daudzi jaunieši uzskata investēšanu par sarežģītu un riskantu:
“Investēšana bieži asociējas ar ģēnijiem, kuri sēž pie 10 ekrāniem un veic simtiem transakciju dienā. Taču ilgtermiņa investēšana ir vēl viens finanšu instruments – gluži kā naudas turēšana bankā.”
Viņš uzsver, ka ilgtermiņa ieguldījumi indeksu fondos ir veids, kā izmantot pasaules ekonomikas izaugsmi savā labā.
Kā uzsākt vieglāk ar vienkāršiem praktiskiem padomiem
Artis stāsta, ka, lai ieguldot nopelnītu vairāk, ir būtiski sākt agri un izmantot salikto procentu spēku – jo ātrāk sāc, jo vairāk laika nauda var “strādāt” tavā labā. Viņš atzīst, ka ne vienmēr ir viegli atrast brīvos līdzekļus ieguldījumiem, taču vienkārši finanšu pratības un budžeta plānošanas padomi var palīdzēt uzsākt.
Piemēram,
- ieguldīt jau mēneša sākumā, nevis beigās
- ievies “24 stundu likumu”, lai atturētos no impulsīviem tēriņiem
- seko līdzi saviem tēriņiem ar budžeta lietotni vai vienkāršu “Google Sheets” izklājlapu
“Lai sāktu, tev nav jābūt nekādam ekspertam, jo mūsdienās informācija ir plaši pieejama un viegli saprotama.”
INDEXO komentārs: investēšana ir nākotnes domāšana
INDEXO pensiju līdzekļu pārvaldnieks Artūrs Roze uzsver:
“Ar šo konkursu vēlējāmies aicināt jauniešus ne tikai apsvērt ieguldīšanas spēku personīgo uzkrājumu veidošanā, bet arī aizdomāties par dažādiem investīciju veidiem, to mērķiem un iespējām. Svarīgākais ir regulāri atlikt kaut nelielas summas un domāt ilgtermiņā. Investīcijas nav ātrs ceļš uz bagātību, bet gan veids, kā soli pa solim būvēt stabilu finansiālo nākotni.”
Mēs ceram, ka šis konkurss iedvesmoja dalībniekus pievērsties investīcijām un pieņemt apzinātus finanšu lēmumus arī agrā vecumā.