Iepriekšējā bloga ierakstā runājām par pasīvo un aktīvo līdzekļu pārvaldīšanu. Šoreiz apskatīsim, cik daudz naudas tev būtu jāvar pelnīt, ieguldot akciju tirgū, un kāpēc tev šī nauda iet secen.

Citiem vārdiem sakot, atbildēsim uz jautājumu:

bearlv

Mēs jau noskaidrojām, ka ieguldījumi akciju tirgū vidēji visiem dalībniekiem sniedz atdevi, kas vienāda ar tirgus indeksu. Ja Jānis uzvar indeksu, tad Lauris tieši šo pašu summu zaudē.

Ilgtermiņā tirgus indekss pieaug, jo akcijas atspoguļo ieguldījumu tūkstošiem uzņēmumos, kas izmaksā dividendes un reinvestē peļņu savu izaugsmē. Tādēļ vidējais ieguldītājs ilgtermiņā pelna.

Visplašākie vēsturiskie dati pieejami par ASV akciju tirgu, tādēļ to lietosim kā ilustrāciju.

ASV akciju tirgus vidējais ienesīgums starp 1900.–2017. gadiem bija 9,5 % gadā (ieskaitot dividendes un akciju cenas pieaugumu). Ja tu būtu varējis ieguldīt ASV akcijās un tās turēt bez brokeru, fondu pārvaldnieku, turētājbanku un citām izmaksām, tad vidēji katru gadu būtu nopelnījis 9,5 % no ieguldītās summas. Katrus astoņus gadus tavs uzkrājums būtu dubultojies. Trīsdesmit gadu laikā ieguldījums pieaugtu 15 reizes. Tas būtu brīnišķīgs ilgtermiņa ieguldījums!

Diemžēl ieguldītājiem ir daudz un dažādas izmaksas, kas samazina šos ienākumus.

 

Kā ilustratīvu piemēru, apskatīsim tieši 2. pensiju līmeņa izmaksas:

1. Līdzekļu pārvaldnieka un turētājbankas izmaksas

Latvijā daži pensiju plāni gadā iekasē līdz pat 2 % no aktīviem. (INDEXO gadījumā šīs izmaksas būs maksimāli 0,75 % gadā.)

2. Brokeru izmaksas par akciju iegādi un pārdošanu

Jo aktīvāk tirgojas pārvaldnieks – un mēs jau secinājām, ka no aktīvas tirgošanās lielas jēgas nav – jo lielākas izmaksas.

Pārvaldnieks, kas gada laikā nomainījis 50 % no portfeļa satura, fonda izmaksām pievieno papildus 0,2–0,3 % gadā. INDEXO samazinās šīs izmaksas, ieguldot tirgus indeksiem piesaistītos fondos un nenodarbojoties ar aktīvo tirdzniecību.

3. Citu fondu izmaksas.

Gandrīz visi 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldītāji pārinvestē tavu naudu citos aktīvi pārvaldītos fondos, kas komisijās var paņemt no tavas naudas vēl dažus procentus.

Skaisti, vai ne – tavs fondu pārvaldnieks maksā kādam citam, lai tas darītu viņa darbu. Sliktākais ir tas, ka gandrīz visi Latvijas pensiju plānu pārvaldnieki investē paši savas grupas pārvaldītos fondos, tādējādi paņemot dubultu komisiju no tavas naudas.*

Ja visas šīs izmaksas sasummē ilgtermiņā, tad paliek skaidrs, ka to efekts ir graujošs. Ja tu varētu ieguldīt 1000 EUR uz 9,5 % procentiem bez komisijām, tad pēc 40 gadiem uzkrājums būtu 37 719 EUR. Ja izmaksas būtu 2 %, tad uzkrājums būtu 18 044 EUR. Ja izmaksas izdotos samazināt līdz 1 %, tad pēc 40 gadiem kontā būtu 26 133 EUR.

ilgtermiņā komisijas dramatiski samazina ienesīgumu

Jāņem vērā, ka šī ir nominālā peļņa. Tas, ko tu varēsi par šo naudu nopirkt, būs atkarīgs no tā, cik augsta ir bijusi inflācija.

Izprotot visu augstākminēto, mēs, INDEXO, kā prioritāti esam uzstādījuši izmaksu samazināšanu saviem klientiem. INDEXO komisijas būs zemas, un mēs investēsim vienīgi indeksiem piesaistītos fondos ar zemām izmaksām.

Mums ir svarīgi nodrošināt, lai mūsu klientiem ir iespēja pieņemt informētu lēmumu. Mēs apsolām publicēt ne vien līdzekļu pārvaldīšanas izmaksas, bet arī visas pārējās izmaksas, ar ko ieguldītājs saskarsies, sadarbojoties ar INDEXO – tostarp brokeru izmaksas un citu fondu izmaksas. Varēsi būt drošs, ka nekur nav nekādu slēpto komisiju.

Aicināsim visus pārējos 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldītājus darīt tāpat.


* Eksistē īpaši fondi, kas iegulda naudu privātos uzņēmumos, kā arī nekustamajā īpašumā – tas var attaisnot nedaudz lielākas komisijas maksas.

Šajā piemērā apskatījām tikai akciju tirgu. Jāņem vērā, ka tikai 50 procentus no 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plānu līdzekļiem drīkst ieguldīt akciju tirgū. Tomēr arī parāda vērtspapīru tirgū, lai gan ilgtermiņa ienesīgums ir zemāks, darbības princips ir līdzīgs. Augstas komisijas būtiski samazina ilgtermiņa ienesīgumu.INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!