2. pensiju līmeņa mantošana ir stājusies spēkā, sākot ar 2020. gada 1. janvāri. Tās ir fantastiskas ziņas visiem Latvijas iedzīvotājiem! Sakām paldies vairāk nekā 12’000 atbalstītājiem, kas parakstīja mūsu iniciatīvu!

2. pensiju līmeņa mantošana:

  • aizsargās ģimenes (it īpaši tās, kurās strādā tikai viens laulātais),
  • motivēs cilvēkus rūpēties par savu pensijas uzkrājumu,
  • būs papildu stimuls “aplokšņu algu” izskaušanai.

Kā strādā 2. pensiju līmeņa mantošana? Noskaties video un uzzini! 

(Detalizētas instrukcijas tālāk šajā rakstā)

Kādos gadījumos var mantot 2. pensiju līmeni?

Pirmkārt, uzkrājumu var mantot gadījumos, kuros cilvēks mirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas. Lai nodrošinātu mantošanas iespēju pēc došanās pensijā, jau šobrīd iespējams par uzkrāto kapitālu iegādāties mūža pensijas polisi.

Otrkārt, pašam 2. pensiju līmeņa dalībniekam dzīves laikā jāveic apzināta izvēle, norādot uz 1 no 3 variantiem, kā viņa uzkrājums varēs tikt izmantots.

Kādas izvēles ir pieejamas 2. pensiju līmeņa dalībniekam?

Katrs 2. pensiju līmeņa dalībnieks var izvēlēties:

  1. Atstāt kapitālu valsts speciālajam pensiju budžetam. Tas ir līdzšinējais risinājums – kapitāls tiks ņemts vērā, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju.
  2. Pievienot kapitālu kādas konkrētas personas 2. pensiju līmeņa kapitālam.
  3. Nodot kapitālu mantošanai Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Ja izvēle netiks veikta vispār, automātiski tiks piemērots 1. variants.

Kā veikt izvēli?

1. Portālā latvija.lv meklē VSAA e-pakalpojumu kopējo sadaļu, vai arī spied šeit šeit.
           2. Autorizējies portālā un piekrīti noteikumiem.
mantot 2. pensiju līmeni
3. Tālāk nokļūsi pakalpojuma lapā, kur vari izvēlēties 1 no 3 variantiem, kas minēti raksta sākumā.
instrukcija

 

Kura 2. pensiju līmeņa mantošanas izvēle ir izdevīgākā?

Nav viennozīmīgas atbildes.

Izvēle jāpārdomā it īpaši rūpīgi, ja 2. pensiju līmeņa dalībniekam ir apgādājamie, kam vēl daudzus gadus vajadzēs atbalstu. Šajā situācijā iesakām sazināties ar Valsts Sociālās Apdrošināšanas aģentūru, lai noskaidrotu labāko izvēli, kā mantot 2. pensiju līmeni.

Ja apgādājamo nav, tad jāskatās pēc individuālās situācijas.

2. variants – pievienot kapitālu kādas konkrētas personas 2. pensiju līmeņa kapitālam – būs ātrāks un salīdzinoši vienkāršāks. Šis varētu likties īpaši pievilcīgs, piemēram, laulātajiem, kuri vēlas nodrošināt savas otrās pusītes vecumdienas.

3. variants – nodot kapitālu mantošanai Civillikumā noteiktajā kārtībā – būs pievilcīgāks gadījumos, kuros kapitālu vēlams nodot vairākām personām vai arī nodot to naudā. Ar 2021.gada 1.janvāra pensijas kapitāls, kurš nāves gadījumā tiek izmaksāts mantiniekiem, tiek aplikts ar Iedzīvotāju ienākumu nodokli. Tāpat jāņem vērā, ka klasiskā mantošana ir diezgan sarežģīts process, kurā tiks ņemtas vērā visu mantinieku tiesības un kurš prasīs gan laiku, gan notāra iesaisti.

Ar detalizētiem jautājumiem, lūdzu, vērsties pie Valsts Sociālās Apdrošināšanas aģentūras, jo katrs gadījums jāskata atsevišķi, un INDEXO nevar sniegt individuālas konsultācijas.

Sakām paldies visiem , kas atbalstīja INDEXO iniciatīvu portālā manabalss.lv!

Šis ir lielisks piemērs, kā sabiedrības iesaiste likumdošanas procesos noved pie reālām pārmaiņām!


INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu 2. pensiju līmeņa plānus Latvijā.

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, pieraksties jaunumiem un saņem rakstus savā e-pastā!