Kā strādā pensiju
sistēma Latvijā?
Lai nezaudētu komforta līmeni un baudītu pārtikušas vecumdienas, jau laicīgi jāizprot un jāparūpējas par savu pensijas uzkrājumu.
Ar zināšanām pret mītiem par pensiju
Vidēji pensijā pavadīsim 15,5 gadus
Skaudri, bet Latvijas iedzīvotāju vidū ir ļoti populāri domāt, ka pensijas vecumu nesasniegs vai arī pensijā pavadīs vien pāris gadu. Dati liecina par pretējo. Sasniedzot 64 gadu vecumu, vidēji pensijā pavadīsim 15,5 gadus (sievietes – 18, vīrieši – 13).
Pensija būs, ja par to parūpēsies
Nekur pasaulē nevar rēķināties ar to, ka tikai valsts pensija nodrošinās labu dzīvi. Arī Latvijā ir tieši tāpat.
Ja gribi komfortablas vecumdienas, ir laicīgi jāparūpējas arī pašam par sevi un vienā vai otrā veidā jākrāj. Pensiju 3. līmenis ir lielisks pirmais solis, jo par to, ka tu krāj sev, valsts vēl pat piemaksā. Ik gadu par veiktajām iemaksām vari saņemt 20 % nodokļu atmaksu (līdz 10 % no bruto algas vai 4000 eiro).
Jo agrāk sāksi veidot uzkrājumu, jo mazākas ikmēneša iemaksas būs nepieciešamas, lai sasniegtu vēlamo summu komfortablai dzīvei.
Par pensiju ir jādomā jau kopš pirmās algas
Jā, tieši tā – jau agrā vecumā ir jāveic dažas (vēlams, gudras) izvēles, kas var būtiski ietekmēt tavu pensijas uzkrājuma apmēru. Jau no pirmās algas, veicot sociālās iemaksas, 20 % tiek ieskaitīti tavai nākotnes pensijai: 14 % – pensiju 1. līmenī un 6 % – pensiju 2. līmenī. Pensiju 1. līmenis balstās uz solidaritātes principu – šī brīža strādājošie maksā pensijas šī brīža pensionāriem. Toties pensiju 2. līmenis jau ir daudz interesantāks, jo tas ir reāls uzkrājums tieši tev, un tu pats vari ietekmēt, kas ar to notiek. Lai iegūtu vislabāko rezultātu, tev ir jāizvēlas tavam vecumam atbilstošs pensiju plāns. Ja to neizdarīsi, tad pēc loterijas principa tiksi ielikts kādā no tirgū pieejamiem pensiju plāniem kategorijā Aktīvie 100 %.
Tavs pensiju 2. un 3. līmeņa kapitāls ir mantojams
Uzkrāto kapitālu var mantot norādītie mantinieki vai arī civillikuma noteiktajā kārtībā. Lepojamies, ka tieši mēs bijām tie, kuri kopā ar domubiedriem panāca pensiju 2. līmeņa mantojamību. Tagad tas jau šķiet pašsaprotami, bet līdz 2020. gadam viss uzkrātais kapitāls tika pievienots valsts speciālajam pensiju budžetam un to nebija iespējams mantot. Vairāk par pensijas uzkrājuma mantošanu uzzini indexo.lv/manto.
Laiks un regulāras iemaksas ir tavi sabiedrotie
Pensiju 1. un 2. līmenis spēs nodrošināt līdz 50 % no taviem pirmspensijas ienākumiem. Lai nezaudētu dzīves kvalitāti, ir jāveido papildu uzkrājums. Ļoti praktiski ir tam izmantot pensiju 3. līmeni, jo par veiktajām iemaksām vari saņemt nodokļu atmaksu. Labs sākums iemaksām ir 5-10 % no ikmēneša ienākumiem. Pētījumi rāda, ka regulārais maksājums uzlabo izredzes ilgtermiņā uzkrāt vairāk, samazinot tirgus svārstību risku un uzturot veselīgu disciplīnu.