Četrpadsmit gadus Latvijas 2. pensiju līmenī nav bijis reālas konkurences. Bankas ņēma augstākās komisijas attīstītajās valstīs par vāju rezultātu, rēķinoties, ka klienti neiebildīs.

Mēs – vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmēji, vadītāji un finanšu eksperti – nodibinājām INDEXO, lai šo situāciju labotu.

Esam izgājuši atbildīgo Finanšu un kapitāla tirgus komisijas licencēšanas procesu. Nu jau noslēgts arī līgums ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru par 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldīšanu. Esam gatavi sākt darbu.

Ar šodienu tirgū ir pieejams moderns, zemu izmaksu ieguldījumu plāns: “INDEXO Izaugsme”.

Mēs paši, INDEXO dibinātāji, ar šodienu uzticam savu pensijas kapitālu jaunajam ieguldījumu plānam. Pievienojies mums.

Sakārtosim Latvijas finanšu vidi kopā!

indexo uzsāk darbību

Lai iepazītos ar jauno ieguldījumu plānu:

Tad spied šeit, lai pievienotos ieguldījumu plānam “INDEXO Izaugsme”!

Par ieguldījumu plānu

Plānu izveidojām, ņemot vērā trīs prioritātes:

  • moderna, ienesīga ieguldījumu politika,
  • droša darbība,
  • zemas izmaksas un caurspīdība.

Īsi apskatīsim katru no šiem punktiem.

Moderns risinājums – ieguldījums indeksu fondos

Plāna dalībnieku pensijas kapitālu ieguldīsim:

  • attīstīto valstu akcijās (līdz 50 %),
  • investīciju kategorijas obligācijās (~50 %)
    (sīkāku aktīvu sadalījumu skat. šī raksta pielikumā)

Akcijās un obligācijās ieguldīsim nevis tiešā veidā, bet izmantojot indeksiem piesaistītos ieguldījumu fondus ar zemām izmaksām. Par šo fondu priekšrocībām jau esam rakstījuši šeit.

Pamata doma: neizvēlamies atsevišķas akcijas vai obligācijas, bet ieguldām pasaules finanšu tirgos kopumā. Ieguldījums diversificētos tirgus indeksos līdz minimumam samazina risku, ka atsevišķa uzņēmuma, nozares vai reģiona sabrukums negatīvi ietekmēs tavu uzkrājumu.

Vēsture rāda, ka ieguldīt indeksiem piesaistītos fondos ir bijusi gudra izvēle. Pēc pasaules statistikas, 20–30 gadu griezumā 80 – 90 % tradicionālo ieguldījumu fondu atpaliek no tirgus indeksiem.

Turklāt, ieguldot indeksiem piesaistītos fondos, ilgtermiņa ienesīgums ir bijis ļoti labs neatkarīgi no tā, kurā brīdī tu sāc ieguldīt (krīzes, “burbuļa”, vai citā laikā). Par to jau gatavojam jaunu bloga rakstu.

Ņem vērā: tirgus indeksi ir svārstīgi

Ilgtermiņā pasaules ekonomika attīstās un tirgus indeksi kāpj. Īstermiņā ieguldījumu plāna vērtībai var būt vērojami ne tikai izaugsmes periodi, bet arī periodi, kuros vērtība krītas. Šādi periodi var ilgt pat vairākus gadus.

Tādēļ ieguldījumu plāns “INDEXO Izaugsme” ir piemērots tiem, kuriem līdz pensijai atlikuši vismaz 10 gadi.

Drošība

“INDEXO Izaugsme” atbilst tiem pašiem augstajiem drošības standartiem kā jebkurš 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plāns:

  • pārvaldītājs tikai norāda, kur ieguldīt līdzekļus, bet pats tos netur. Līdzekļi stāv nošķirti turētājbankā (mūsu gadījumā “Swedbank” AS),
  • dubultai drošībai visus darījumus pārbauda gan pārvaldītājs, gan turētājbanka,
  • pārvaldītāja darbību regulē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rezultātā jebkura ieguldījumu plāna dalībnieka līdzekļi ir drošībā pat grūtos tirgus apstākļos. Lai uzzinātu vairāk par šo tēmu, spied šeit.

Zemas izmaksas

Ieguldījumu plāns “INDEXO Izaugsme” piedāvā uz pusi zemākas pārvaldīšanas izmaksas salīdzinot ar tām, kas līdz šim bijušas pieejamas tirgū:

Fiksētā komisija: 0,75 % (ieskaitot turētājbankas komisiju)

Mainīgā komisija: 0,00 %

Ilgtermiņā zemākas komisijas vidējam ieguldītājam ļauj ietaupīt tūkstošiem eiro. Par to, cik ietaupītu tu, pārliecinies kalkulatorā mūsu mājas lapā.

Turklāt tas ir tikai sākums. Pieaugot pārvaldīto aktīvu apjomam, arī šis izmaksas samazināsies.

INDEXO neveiks ieguldījumus dārgos aktīvi pārvaldītos fondos vai savas grupas pārvaldītos ieguldījumu fondos (kā dara gandrīz visi esošie tirgus spēlētāji). Reizi gadā publicēsim visas izmaksas, kas ir samazinājušas ieguldījumu plāna ienesīgumu.

Pievienoties “INDEXO Izaugsme” var 5 minūšu laikā

Pievienoties mūsu ieguldījumu plānam vari, autorizējoties ar savu internetbanku Latvijas valsts portālā latvija.lv.

Lai neapmaldītos, spied šeit un uzreiz nonāksi īstajā portāla sadaļā. Viss process prasīs ne vairāk kā dažas minūtes. Ja vēlies redzēt instrukcijas, spied šeit.

Sakārtosim Latvijas finanšu vidi kopā

Jo lielāka būs sabiedrības atsaucība INDEXO iniciatīvai 2. pensiju līmeņa tirgū, jo drīzāk varēsim pievērsties arī citām finanšu jomām, kur Latvijā nepieciešamas zemākas izmaksas un caurspīdība. Tādēļ aicinām tevi stāstīt draugiem un paziņām par INDEXO.

Neviens mūsu vietā neparūpēsies par veselīgu finanšu sistēmu Latvijā. Tas jādara mums pašiem!


Jau pievienojies “INDEXO Izaugsme”? Pastāsti par to citiem – spied uz bildes, lai dalītos ar to Facebook tīklā!

pievienojies indexo


Savas pārdomas un jautājumus raksti komentāros. Lai saņemtu rakstus arī nākotnē, spied “Pierakstīties”.

Visbeidzot, lūdzu, dalies ar šo rakstu. Palīdzi mums sakārtot Latvijas finanšu vidi!


Pielikums: sīkāk par aktīvu sadalījumu

Arī veidojot t.s. pasīvi pārvaldītu ieguldījumu plānu ir jāpieņem viens aktīvs lēmums – par sākotnējo aktīvu sadalījumu.

Neeksistē aktīvu sadalījuma formula, kas ar garantiju nodrošina maksimālu ilgtermiņa ienesīgumu. Pagātne neparedz nākotni, tādēļ aktīvu sadalījumu necentāmies optimizēt pēc tā, kas vislabāk būtu pelnījis līdz šim.

Princips, pie kura pieturējāmies, bija šāds: akciju daļā svērt pasaules attīstīto valstu reģionus pēc to tirgus kapitalizācijas. Obligāciju daļā rūpēties ne tikai par ienesīgumu, bet arī par stabilitāti, liekot lielāku uzsvaru uz Eiropas obligācijām.

Indikatīvu ieguldījumu plāna “INDEXO Izaugsme” aktīvu sadalījumu ilustrē šī diagramma:

plāna izaugsme aktīvu sadalījums

Ieguldot attīstīto valstu akcijās, ieguldījumu plāna dalībniekiem piederēs maza daļiņa no gandrīz visiem pasaules lielākajiem uzņēmumiem.

Kad kundzīte Honkongā nopērk Apple datoru, austrālietis iedzer Pepsi vai amerikānis iegādājas Lexus automobili, daļa no peļņas tiek arī tev.

Tā ir iespēja pelnīt kopā ar pasaules ekonomikas izaugsmi, optimāli sadalot risku.

Portfeļa obligāciju daļa paredzēta, lai nodrošinātu ieguldījumu plāna vērtības stabilitāti un piedāvātu kvalitatīvu ienesīgumu no parāda vērtspapīriem.

Lielāku uzsvaru liekam uz Eiropas obligācijām (75 % no obligāciju portfeļa), lai samazinātu valūtu svārstību risku un izmaksas, kas saistītas ar šī riska menedžēšanu.

Sadalījums – 50/50 valsts un korporatīvās obligācijas – nodrošina līdzsvaru starp stabilām valsts parādzīmēm un kvalitatīvām, ienesīgām korporatīvajām parādzīmēm.

Pieturēsimies pie augstāk uzrādītā aktīvu sadalījuma ilgtermiņā, necenšoties aktīvi paredzēt tirgus kritumus un kāpumus.INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!