Uzmanību – neuzķeries uz banku meliem!

Uzmanību – neuzķeries uz banku meliem!
INDEXO Komanda
01.10.2020

“Lūdzu, ieejiet savā internetbankā – jums nepieciešams atjaunot jūsu 2. pensiju līmeni.”

Vai pēdējā laikā, aizejot uz banku, esi dzirdējis šādu vai līdzīgu frāzi?

Redzam, ka bankas sākušas izmantot arvien jaunus paņēmienus, lai pārvilinātu klientus uz saviem 2. pensiju līmeņa plāniem, līdz galam neizstāstot visus nosacījumus klientam saprotamā veidā.

Iepazīsties ar rakstu un pārliecinies, ka bankas tevi neapvārdo!

Mēs, INDEXO, pirms trīs gadiem uzsākām cīņu par 2. pensiju līmeņa sakārtošanu Latvijā. Šajā laikā esam panākuši daudz pozitīvas pārmaiņas, kas ievērojami uzlabojušas nosacījumus ne tikai INDEXO klientiem, bet visiem Latvijas iedzīvotājiem! Kā būtiskākās varam minēt:

 1. pateicoties INDEXO iniciatīvai un vairāk kā 11’000 cilvēku atbalstam, izcīnījām 2. pensiju līmeņa mantojamību,
 2. panācām cenu konkurenci tirgū (pensiju pārvaldnieku faktiskās komisijas samazinājušās apmēram trīs reizes!),
 3. ieviesām konceptuāli jaunu piedāvājumu tirgū – ieguldījums indeksu fondos, ko konkurenti pat sākuši no mums kopēt!

Daudz jau ir paveikts, taču vēl daudz darba ir priekšā!

Joprojām netīri pārdošanas paņēmieni!

Agrāk pensiju plānus bija iespējams mainīt internetbankās vai ar fizisku iesniegumu bankas filiālē. Nereti to varēja izdarīt pat tev nepamanot, piemēram, palūdzot tev parakstīt virkni dokumentu brīdī, kad dodies izņemt jaunu maksājumu karti. Tu pat varēji noklikšķināt nepareizo pogu internetbankā, un tavs pensiju plāns tika nomainīts.

Tajos laikos netīrie paņēmieni notika ļoti atklāti, jo piedāvāt izdevīgākus kredītu nosacījumus apmaiņā pret 2. pensiju līmeņa pieteikumu bija ļoti vienkārši. Taču joprojām dzirdam gadījumus, kur šādi paņēmieni tiek izmantoti…

Šodien pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras iniciatīvas 2. pensiju līmeņa plānus ir iespējams nomainīt tikai latvija.lv portālā. Iesniegumi no banku filiālēm vai internetbankām vairs netiek pieņemti. Taču tas ir licis banku netīrajiem pārdošanas paņēmieniem tikai kļūt sarežģītākiem.

Ir parādījušās jaunas maldināšanas taktikas, klientam iestāstot, ka “…vairs neredzam Jūsu pensiju 2. līmeni savā sistēmā. Lai tas nekur nepazustu, jums jāienāk internetbankā un jāatjauno savu izvēli!” u.tml.

Ja vēlies noskaidrot, vai esi bijis upuris neapzinātai pensiju plāna maiņai, un pārbaudīt, cik reizes dzīves laikā esi mainījis savu pensiju plānu, latvija.lv portālā ir pieejams e-pakalpojums par pensiju plānu maiņas vēsturi.

Likums tevi aizsargā – neļauj sevi apmuļķot!

Klientu aizsardzībai, sākot ar 2018. gadu, tika veikti grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, kas ievērojami palielināja ieguldītāju aizsardzību pret maldinošu un manipulatīvu pārdošanas praksi.

Piemēram, lai nodrošinātu, ka tu, pats to neapzinoties, nepievienojies dārgam un neizdevīgam pensiju plānam, pirms pensiju plāna maiņas tevi obligāti jāiepazīstina ar pensiju plāna komisijas maksām, kā arī tev jāsniedz pamatinformācija par konkrēto pensiju plānu. Pensiju plāna būtība tev ir jāizprot, un izvēlei ir jābūt apzinātai. Bez sīkākas informācijas sniegšanas likums aizliedz pārdevējam aicināt tevi mainīt pensiju plānu.

Tāpat ar likumu ir aizliegts:

 1. ietekmēt tavu lēmumu, piedāvājot iegūt preces, saņemt pakalpojumus vai citas priekšrocības;
 2. pieprasīt no tevis informāciju par tava uzkrātā pensijas kapitāla apmēru;
 3. radīt atšķirīgu attieksmi starp klientiem, tai skaitā izvēlētā pensiju 2.līmeņa plāna vai uzkrātā pensijas 2.līmeņa kapitāla dēļ;
 4. sasaistīt vai kombinēt dalību pensiju 2.līmenī ar jebkādiem citiem pakalpojumiem, precēm vai priekšrocībām.

Ko tas nozīmē praksē? Banka nedrīkst tev piedāvāt atlaides vai piemērot sankcijas, balstoties uz tava 2. pensiju līmeņa plāna izvēli.

Otrais pensiju līmenis nav OCTA, kas katru gadu jāatjauno, kā to filiālē apgalvos bankas konsultants!

Skatoties no malas, varētu likties, ka ar to visu būtu gana, lai klientu muļķošanai pieliktu treknu punktu. Taču praksē klientu muļķošana kļuvusi tikai advancētāka.

Pēdējā laikā arvien biežāk INDEXO atbalstītāji dalās savā pieredzē par situācijām, kas ir pieredzētas bankās. “Vai esat nokārtojis/usi sava 2. pensiju līmeņa mantojamību? Vēl nē?! Jūs ļoti riskējat, tas jādara nekavējoties!”. Tā, pieturoties pie cītīgi iestudēta pantiņa un, ļoti iespējams, neapzinoties, ka tiek rupji pārkāptas likuma prasības, instrukcijas vadīts bankas darbinieks virza klientu uz viņam neizdevīga 2. pensiju līmeņa plāna izvēli.

Mantojamība tiek izmantota kā ēsma. Šīs sarunas patiesais mērķis  bieži vien ir iepārdot klientam savas bankas 2. pensiju līmeni…

Cienījamie klienti, aicinām jūs būt modriem!

Pensiju 2.līmenis nav nekur “jāpārapstiprina”, dati nekur nav “jāatjauno”, kā arī 2. pensiju līmeņa mantošanas iesniegumam nav nekāds sakars ar jūsu 2. pensiju līmeņa plāna izvēli!

Lai uzzinātu vairāk par 2. pensiju līmeņa mantošanas iespējām, aicinām iepazīties ar īsu rakstu no INDEXO bloga vai sazināties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru.

Atceries – 2. pensiju līmenis ir daļa no obligātās valsts pensiju sistēmas, kurā dalība notiek automātiski visiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija. Ja reiz valsts nosaka, ka dalība ir obligāta, valsts arī ar likumu nodrošina, lai tava izvēle varētu būt brīvprātīga un anonīma – bez liekas šantažēšanas.INDEXO piedāvā pirmos modernos, zemu izmaksu 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plānus Latvijā. Mūsu pamatvērtības ir zemas izmaksas, caurspīdība un cīņa par labāku finanšu vidi. Lai iepazītos ar INDEXO ieguldījumu plāniem, paviesojies mūsu pamatlapā! INDEXO – sakārtosim Latvijas finanšu vidi kopā!

Komentāri

 • Labdien. Paldies par “INDEXO ienāca tirgū ar uz pusi zemāku komisijas maksu, izraisot cenu konkurenci.” Tomēr, šobrīd tas tā vairs nav. https://www.manapensija.lv/lv/pensiju-2-limenis/aktualie-dati/
  IEGULDĪJUMU PLĀNS “INDEXO IZAUGSME 47-57” – KIK: 0.53%.
  SWEDBANK PENSIJU IEGULDĪJUMU PLĀNS “DINAMIKA” – KIK: 0.44%.
  SEB AKTĪVAIS PLĀNS – KIK: 0.47%

  • Labdien!
   Jums taisnība un esam apmierināti, ka mums ir izdevies izprovocēt pārmaiņas un tagad komisiju līmenis visā tirgū ir zems. Atšķirības fiksētajā komisijā starp pensiju plāniem tirgū šobrīd ir diezgan minimālas. Līdz lielo banku apjomiem mums vēl ir tālu, taču INDEXO augot, turpināsim mazināt komisijas. Pie esošajām zemajām komisijām, mūsuprāt, būtiski ir citi iemesli, kuru dēļ mums pievienojas klienti – mēs nodrošinām labus rezultātus, kā arī esam izcīnījuši svarīgas iniciatīvas – attiecībā uz 2. pensiju līmeņa likumdošanas sakārtošanu, gan par konkurences radīšanu citos finanšu produktos, kas Latvijā šobrīd ir vēl pārāk dārgi!

 • Vai INDEXO bez 2.pensiju līmeņa neplāno arī citu produktu piedāvājumu, piemēram UDA vai tmldz? Ko INDEXO iesaka kā labāko uzkrājumu veidošanas rīku 50 gadīgam cilvēkam ar ~2000 EUR mēneša neto ienākumiem?

  • Labdien!
   Paldies par interesi, bet tuvākajā nākotnē INDEXO neplāno citus produktus, kā vien pensiju plānus. Pašlaik aktīvi strādājam pie 3.pensiju līmeņa pakalpojuma, kas varētu būt drīzumā pieejams.
   Par ieguldīšanu aicinām iepazīties ar INDEXO bloga sadaļu “Ieguldīšanas pamati” http://indexo.lv/blogs/category/ieguldisanas-pamati/ kur esam apkopojuši gan rakstus par ieguldīšanu, gan INDEXO Akadēmijas video par šo tēmu..

   • Sveiki. Jēkabpilī Indexo pārstāvis teica, ka jau uz 2020.gada decembri būs Indexo pieejams 3.pensiju līmenis… Kādi jaunumi šajā sakārā?

    • Labdien, diemžēl 2020.gada nogalē neplānotu iemeslu dēļ vēl nevarējām piedāvāt šo pakalpojumu. Turpinām aktīvi pie tā strādāt un jau šī gada gada I ceturksnī sākt piedāvāt 3.pensiju līmeni.

 • Indexo pievienojos 2019. gada janvārī pēc brāļa ieteikuma, nebiju pirms tam vispār domājis par tiem 2. pensiju līmeņa plāniem un vienmēr dusmojos, kad katrā bankas vizītē kāds man jautā vai nevēlos pāriet pie viņiem. Ieteikums bija saistīts ar zemo procenta likmi, man nebija ne jausmas cik bankas prasa un cik zemāka ir indexo likme, bet nu ja brālis iesaka… kā lai neklausa. Tagad bija nedaudz brīvāks laiks, intreses pēc iegāju latvija.lv un izvilku pa gadiem visas savas iemaksu atskaites no 2013. gada, kad sāku maksāt nodokļus. Pārsvarā biju DnB un Citadeles 2. pensiju līmeņa klients. Sarēķinot bija neliels šoks, Kopā no iemaksātās summas no 2013. gada līdz 2019. gadam es 2. pensiju limenī pie Citadeles un DnB biju nopelnījis… āaaa.. jā.. pareiz… nevis nopelnījis, bet pakāsis.. 0.5% no iemaksātās summas. Kas varbūt man nešķistu nekas traģisks, tirgus svārstības utt… BET… par 2019. gadu pie Indexo mans 2. pensiju līmenis (programmas nosaukums – kaut kas saistīts ar jaudu) palielinājās par 16,7%… kas liekas nereāli salīdzinot ar to ko iespēja pārējās bankas, šogad līdz oktobra beigām bija kaut kādi ap mīnuss 3% šī gada griezumā, bet nu šis jau arī ir tāds gads, kāds nu tas ir. Nezinu kā tiek taisīti tie reklāmu grafiki, kur bankas parāda, ka pelna baigos procentus 2. pensiju līmeņos, bet nu es esmu apmierināts ar Indexo veikumu ne tikai komisijas maksu jomā.

 • Vai pašlaik ir īstais brīdis, lai pārietu no jūsu plāna Jauda uz Izaugsme

  • Labdien,
   Vai Jūs varētu precizēt, vai Jūsu jautājums saistīts ar kādiem papildus apstākļiem?

   Jo kopumā pārslēgties uz sev piemērotu un vecumam atbilstošu pensiju plānu ir laba doma jebkurā laikā.

 • Vai INDEXO pensiju plāniem joprojām ir zemākās komisijas maksas tirgū?

  • Labdien, paldies par jautājumu!
   INDEXO ienāca tirgū ar uz pusi zemāku komisijas maksu, izraisot cenu konkurenci. No tā ieguvēji ir ne tikai mūsu klienti, bet visi Latvijas iedzīvotāji, jo šobrīd komisijas ir daudz zemākas jau visā tirgū. Pēc šīgada Latvijas bankas aplēsēm, zemākas komisijas ļāvušas 2. pensiju līmeņa klientiem ietaupīt 62 miljonus euro – https://www.db.lv/zinas/pensiju-komisijas-maksu-izmainas-lauj-ietaupit-62-miljonus-eiro-497285

   Precīzāk atbildot uz Jūsu jautājumu, pašlaik tirgū pieejami 2. līmeņa pensiju plāni arī ar zemākām komisijām. Tomēr mūsu klienti pozitīvi novērtē arī citas INDEXO priekšrocības – caurspīdību, līdz šim paveikto attiecībā uz 2.pensiju līmeņa likumdošanas sakārtošanu, turklāt darbu pie finanšu vides sakārtošanas turpinām.

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv