Vienas nedēļas laikā 1100 dalībnieki uzticējuši pensiju plānam “INDEXO Izaugsme” 8,1 miljonus eiro. Tas ir lielisks sākums. Kopā esam nosūtījuši nozarei signālu, ka pēc 14 stagnācijas gadiem pienākušas pārmaiņas.

Pievienojoties mums, tu pievieno savu balsi jau 1100 Latvijas iedzīvotājiem, kuri uzskata:

Pietiek maksāt milzīgas komisijas par vājiem rezultātiem. Finanšu nozarei jānodrošina zemas izmaksas, moderni risinājumi, caurspīdība – un cieņa pret klientu.

Patiesībā gan mūsu spēcīgais starts ir fantastiskas ziņas ne tikai INDEXO atbalstītājiem. Tās ir labas ziņas visai Latvijas finanšu nozarei – tostarp bankām.

Protams, baņķieri nesteidzas to saprast.

Daži aizsargājas ar apmānu, citi ar nicinājumu. Banku filiālēs mūs saucot par demagogiem un populistiem. Gandrīz katrai mūsu publikācijai internetā kāds banku darbinieks steidzas pievienot kritisku komentāru.

Šīs bailes var saprast. Treknās peļņas gadi šiem baņķieriem pagājuši, bet nav skaidrs, kas būs tālāk.

Tomēr esmu pārliecināts, ka dažu gadu laikā arī daudzi baņķieri novērtēs pienesumu, ko tirgum jau ir devis INDEXO. Tam ir divi spēcīgi iemesli:

1. Informēts klients izvēlas labāko piedāvājumu

Līdzšinējā sistēma bija būvēta, paļaujoties uz maksimāli neinformētiem klientiem:

  1. Katru reizi, kad klients ienāk bankas filiālē, liec parakstīties par 2. pensiju līmeni.
  2. Katru reizi, kad klients ienāk internetbankā, izmet milzu paziņojumu par pievienošanos 2. pensiju līmenim.
  3. Stāsti par skaistām vecumdienām, bet nepiemini izmaksas un pēc iespējas mazāk kavējies pie riskiem.

Rezultātā klients neizvēlas pensiju plāna pēc tā īpašībām vai kvalitātes, bet pēc tā, ar kuru banku ir biežāks kontakts.

Jo vairāk bankai klientu vispār, jo vairāk klientus izdodas ievilkt 2. pensiju līmenī:

bankas retail klientu skaits

Avots: VSAA.lv, lka.org.lv, Carat; Periods: 2013.–2016.

Šī situācija visizdevīgākā bijusi lielajiem – vispirms jau Swedbank, kuras ieguldījumu plāns “Dinamika” dominē tirgū, lai gan uzrādījis zemāko 10 gadu ienesīgumu. Bet arī mazie nav laivu šūpojuši.

Esošā sistēma katrai bankai praktiski garantēja stabilu tirgus daļu. Kādēļ konkurēt un riskēt pazaudēt garantētu vietu pie siles?

INDEXO šo ainu izjauks.

Mēs izcīnīsim vietu tirgū nevis ar pārdevēju armiju vai tehnoloģiskiem trikiem, bet ar kvalitatīvu pensiju plānu. Lai tas izdotos, mums ir nepieciešami izglītoti un informēti klienti.

Strādājam, lai katrs pensiju plāna “INDEXO Izaugsme” dalībnieks saprastu:

  • plāna ieguvumus – divas reizes zemākas izmaksas, nekādu slēpto komisiju, ieguldījums tirgus indeksos;
  • plāna riskus – tirgus svārstību risku un citus riskus, kas aprakstīti plāna prospektā;
  • visas izmaksas, kas samazina plāna ienesīgumu.

Tieši tādēļ tik daudz laika veltām bloga un sociālo mediju rakstiem, intervijām ar medijiem, kā arī publiskiem pasākumiem.

Gan INDEXO dalībnieku skaita dinamika, gan lielā atsaucība mūsu pasākumiem parāda – sabiedrība ir izsalkusi pēc atklātības un caurspīdības finanšu jautājumos.

Īstermiņā tas ir izdevīgi mums. Atņemam bankām klientus, kuriem apnikušas ne tikai banku komisijas, bet arī apmāns un necieņa pret klientiem.

Ilgtermiņā mēs palīdzēsim visiem mazajiem tirgus spēlētājiem.

Klients, kurš ir izglītots un seko savām finansēm, veic pārdomātu izvēli. Viņš neiegulda Swedbank vai SEB tikai tādēļ, ka tur stāv viņa algas konts. Viņš izvērtē visus tirgū pieejamos piedāvājumus.

Vienu pārliecinās INDEXO, citu kāds konkurents. Izvēle vairs nebūs automātiska. Uzvarēs nevis izmērs, bet kvalitāte, caurspīdība un attieksme pret klientu.

Par to būtu jāpriecājas visiem.

2. Informēts klients aktīvi izmanto finanšu pakalpojumus

Baņķieriem patīk vaidēt, ka Latvijas iedzīvotāji pārāk maz iegulda vecumdienām.

Jā, taisnība. Piemēram, 3. pensiju līmenim ir mazāk kā 300 tūkstoši dalībnieku. Ja vēlamies nodrošinātas vecumdienas, piedalīties vajadzētu praktiski visiem strādājušajiem.

Bet ko gan citu gaidīt? Ja bankas ņem milzīgas komisijas par vāju rezultātu – un vēl klientiem mālē acis –, kādēļ lai klienti tām brīvprātīgi uzticētu daļu savas algas?

Klients nav muļķis.

Ne visi saprot finanšu specifiku, bet cilvēks taču jūt, kad viņu izmanto.

Ja gribam, lai Latvijas iedzīvotāji krātu un ieguldītu, jāceļ sabiedrības uzticība finanšu sektoram. Palīdzēs tikai rīcība:

Zemas izmaksas. Radikāla caurspīdība. Cieņa pret klientu.

Jā, īstermiņā peļņa būs mazāka. Bet ilgtermiņā tas atmaksāsies daudzkārt. Gan Latvijas iedzīvotājiem, kuriem būs iespējams ieguldīt izdevīgi, gan bankām, kuras konkurēs jau daudz lielākā tirgū.

Neesam pret bankām vai baņķieriem. Galu galā, arī starp mūsu dibinātājiem ir vairāku banku vadītāji.

Esam par caurspīdību un aktīvu konkurenci finanšu nozarē. Esam par izglītotu, prasīgu sabiedrību.

Aicinu visus, kas atbalsta mūsu mērķus, pievienoties mums!INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!