Saprātīgs ieguldījums vai shēma?

Saprātīgs ieguldījums vai shēma?
INDEXO Komanda
23.09.2017

Kad stāstām par ieguldījumiem 2. pensiju līmenī, pirmās reakcijas sociālajos tīklos bieži ir kolorītas:

  • Kārtējā piramīda!
  • Pazudīs ar visu naudu!
  • Pietiek zagt!
  • Utt. utml.

Var saprast, kādēļ cilvēki Latvijā ir skeptiski par ieguldījumiem. Pieredze ar dažādām Bankām Baltijām, Auseklīšiem un kaktu kantoriem ir bijusi skarba. Tomēr reflekss – akli lamāt jebkuru ieguldījumu iespēju – kaitē mūsu nākotnei. Līdzīgi būtu atteikties lietot epastu, jo reiz atvēri vīrusu, kas sabojāja datoru. Ja gribam kļūt finansiāli nodrošināti,  ieguldījumu iespējas jāvērtē pēc būtības.

Šodien skaidrosim, kā atšķirt saprātīgu ieguldījumu no shēmas vai piramīdas. Beigās apskatīsim pensiju plānu drošību.

1. Kas piedāvā pakalpojumu?

Vispirms jautā – kāds uzņēmums piedāvā pakalpojumu? Dodies uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas lapu un noskaidro, vai iestāde ir licencēta. Ja rodas šaubas, sazinies ar FKTK pārstāvjiem. Regulatora licence nav 100 % garants drošībai, bet tā nozīmē, ka uzņēmums, tā procedūras un īpašnieki ir rūpīgi pārbaudīti.

2. Vai tiek solīti brīnumi?

Ja uzņēmums sola milzu peļņu ar mazu risku, nav labi. Tādas iespējas pasaulē nepastāv. Vēsturiskais ilgtermiņa ienesīgums akciju tirgū ir bijis ap 5 % gadā pēc inflācijas. Šis uzskatāms par labu ienesīgumu samērā augsta riska ieguldījumam. Vēsturiskais ilgtermiņa ienesīgums obligāciju tirgū ir bijis ap 1-2 % gadā pēc inflācijas. Šis ir labs ienesīguma līmenis zema riska ieguldījumam. Ja tev sola vairāk, bet nepaskaidro riskus – turies tālāk.

3. No kurienes rodas produkta peļņa?

Ieguldot akcijās, tu saņem daļiņu no uzņēmumu peļņas. Ieguldot obligācijās, emitents tev maksā procentus par aizdevumu. Ieguldot sarežģītākos produktos, pārdevējam jāvar tev labi izskaidrot, no kurienes nāks tava peļņa.

4. Vai riski tiek skaidroti?

Vienmēr jautā, kādiem riskiem pakļauts ieguldījums. Ieguldījumu fondu un pensiju plānu gadījumā lūdz iepazīties ar prospektu. Tajā jābūt aprakstītiem visiem būtiskajiem ieguldīšanas riskiem. Pajautā arī – kas notiks ar manu naudu, ja uzņēmums bankrotēs? Ja pārdevējs nespēj skaidri izstāstīt riskus, tad neieguldi.

5. Vai peļņa atkarīga no tavas spējas piesaistīt citus ieguldītājus?

Vai pārdevējs skaidro – lai produkts kļūtu izdevīgs, tev jāpiesaista citi klienti? Neiesaisties. Tā ir klasiska finanšu piramīdas pazīme.

Kad uzticēties?

Pirmā pārbaude – ja

  • licencēts uzņēmums
  • piedāvā saprotamu produktu
  • ar skaidriem riskiem un
  • saprātīgu potenciālo ienesīgumu,

tad ir vērts iedziļināties piedāvājumā. Šie faktori nenozīmē, ka piedāvājums noteikti ir izdevīgs. Jāapskata gan riska līmenis, gan tas, cik daudz samaksāsi komisijās. Bet iespēja, ka tas ir tīri krāpniecisks, ir diezgan zema.

Kā tad ir ar pensiju plāniem?

Licencētu ieguldījumu pārvaldes sabiedrību pārvaldīti pensiju plāni ir droši. Tie ir pakļauti tirgus riskiem, bet risks, ka nauda vienkārši “pazudīs” vai tiks izkrāpta, ir minimāls. Nav neviena pensiju plāna 2. un 3. pensiju līmeņa vēsturē, kurš kādā apšaubāmā veidā būtu “nokurinājis” vai pazaudējis klientu naudu. Pensiju plāni ir droši dēļ sistēmas uzbūves:

Pirmkārt, līdzekļi tiek turēti nošķirti.

Kad tu izvēlies pensiju plānu, tava nauda neatnāk uz pārvaldītāja kontu. Tā tiek pārskaitīta uz pensiju plāna kontu turētājbankā (INDEXO gadījumā “Swedbank” AS). Šis konts tiek turēts nošķirti no:

  • pārvaldītāja,
  • bankas.

Tas nozīmē – ja pārvaldītājs vai banka bankrotē, kreditoriem nav tiesības uz pensiju naudu.

Otrkārt, darījumi tiek veikti tikai caur turētājbanku.

Pensiju plāna pārvaldītāji nevar nolemt – pārskaitīsim pensiju plāna naudu uz Bahamām vai izņemsim to bankomātā. Viss, ko pārvaldītājs var darīt, ir – dot rīkojumus turētājbankai ieguldīt naudu. Banka pārbauda, vai darījums atbilst prospektam un likumam. Ja tā nav, banka darījumu neizpilda un ziņo FKTK. Ja banka apstiprina pretlikumīgu darījumu, tā kopā ar pārvaldītāju uzņemas par to finansiālu atbildību. Tādēļ darījumi tiek pārbaudīti ļoti skrupulozi. Šīs sistēmas dēļ jebkurš pensiju plāns tirgū ir uzticams.

Kā vari uzticēties INDEXO?

Esam IPAS “Indexo”, FKTK licencēta ieguldījumu pārvaldes sabiedrība. INDEXO esam izveidojuši saprātīgus, Rietumu standartiem atbilstošus pensiju plānus. To galvenās atšķirības ir pasīvais pārvaldes princips, caurspīdība un zemas izmaksas. Plāni iegulda diversificētā akciju un obligāciju indeksu fondu portfelī. Plāni ir pakļauti tirgus svārstībām. Vairāk par plānu nosacījumiem un riskiem vari uzzināt mūsu mājas lapā. Uzskatām, ka ilgtermiņa ieguldītājam INDEXO pensiju plāni  ir ļoti laba izvēle – bet nevienam nesolām brīnumus.

Lai uzlabotu Latvijas iedzīvotāju finanšu labklājību, aicinām:

Teiksim “nē” klišejām. Vērtēsim finanšu piedāvājumus pēc būtības!INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja tev rodas jautājumi par ieguldījumu drošību, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

Komentāri

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv