INDEXO pirmajam ieguldījumu plānam 6 gadi. Kādi rezultāti?

INDEXO pirmajam ieguldījumu plānam 6 gadi. Kādi rezultāti?
INDEXO Komanda
04.07.2023

3. jūlijā apritēja 6 gadi kopš ir pieejams INDEXO pirmais ieguldījumu plāns “INDEXO Izaugsme 47-57”. Šajā periodā Izaugsme kategorijā “Aktīvie plāni 50%” ir ieguldījumu plāns ar pārliecinoši labāko rezultātu, nodrošinot  atdevi 3.9% gadā. Vai tā ir likumsakarība un šāds rezultāts bija paredzams?

Apmēram 50% INDEXO Izaugsme līdzekļu ir diversificēti, ar zemām izmaksām ieguldīti pasaules attīstīto valstu lielāko uzņēmumu akcijās un 50% Eiropas lielo uzņēmumu un valdību obligācijās. Vēsturiskie dati liecina, ka šāda portfeļa ienesīgumam ilgākā laika periodā būtu jāsasniedz ap 4.5-5.5% gadā.  Atskaitot INDEXO un turētājbankas komisijas, kā arī citas izmaksas, sagaidāmajai INDEXO Izaugsme ilgtermiņa atdevei būtu jābūt 4-5% gadā.  

Seši gadi var šķist ilgs laiks, bet tas vēl ir pietiekami neliels laika periods, lai būtu iespējamas arī nozīmīgas novirzes no sagaidāmajiem rezultātiem. Ja atskatāmies uz pēdējo sešu gadu notikumiem, tad pieredzējām vairākus būtiskus ekonomikas satricinājumus – pandēmija, karš Ukrainā, būtiskais inflācijas pieaugums lielākajā daļā pasaules valstu, nesenās lielo banku problēmas gan Eiropā, gan ASV. Tomēr neskatoties uz to visu INDEXO Izaugsme rezultāts kopumā atbilst sagaidāmajam ilgtermiņa rezultātam. Lai arī 6 gadi nav pārāk ilgs periods, tomēr varētu teikt, ka aptuveni šāds rezultāts bija paredzams. 

Nebija paredzams tas, ka Izaugsmes rezultāts būs pats labākais savā kategorijā – un ar tik nozīmīgu atšķirību. 

Daudz esam runājuši par pasīvās līdzekļu pārvaldes priekšrocībām (Mūsdienu alķīmija) un pilnībā piekrītam Nobela prēmijas laureātam Robertam Mērtonam, kurš teicis: “Tirgus pareģošana ir muļķu nodarbe.“  

Tomēr neskatoties uz visiem aktīvās līdzekļu pārvaldes trūkumiem, statistiski apmēram 15-20% aktīvajiem pārvaldniekiem vajadzētu paveikties un spēt apsteigt tirgus vidējos rādītājus 6 gadu periodā. Ņemot vērā, ka 50% akciju kategorijā ir 7 pensiju plāni, būtu sagaidāms, ka 1-2 plāniem vajadzētu apsteigt Izaugsmi. Kā redzam – tas nav noticis, un tuvākais sekotājs atpaliek par 0.5 procenta punktiem gadā! 30 gadus vecam vidējam 2. pensiju līmeņa dalībniekam šāda it kā niecīga starpība aizejot pensijā veido 15 tūkstošus eiro lielu uzkrājuma starpību. Vislielākā gada atpalicība no Izaugsmes ir 2.4 procentpunkti gadā. Šāda atpalicība tam pašam trīsdesmitgadniekam pensijas kapitāla atšķirība sasniegs pat 55 tūkstošus eiro. To, ka Izaugsmes rezultāts būs starp labākajiem būtu paredzējuši, tomēr tik lielu rezultātu starpību pirms 6 gadiem nekad nebūtu uzdrošinājušies prognozēt. Ilgtermiņa uzkrājumu aktīva pārvalde, mūsuprāt, ir liela muļķība. Raugoties uz mūsu konkurentu iespēto jāsecina, ka Latvijā tā ir īpaši liela muļķība. 

2013. gada Nobela prēmijas laureāts Jūdžins Fāma reiz paudis savu frustrāciju – “Es nekādi nevaru saprast, kādēļ kāds vispār iegulda aktīvi pārvaldītos fondos.“ Mēs arī ne. Diemžēl vairāk nekā 80% no Latvijas pensiju uzkrājumiem joprojām ir aktīvi pārvaldītos pensiju plānos.

Komentāri

 • pēdējo gadu rezultāti, jums ir visšvakākie rādītāji starp visiem 7 plāniem šajā vecuma grupā

  • Māris no INDEXO

   Labrīt!

   Regulāri esam centušies komentēt, ka pasīvās ieguldīšanas stratēģija savu pārākumu parāda ilgākos laika periodos (10 un vairāk gadi). Tāpēc tā ir ļoti labi piemērota pensiju uzkrājumu veidošanai, kas tiek veikti 20, 30 un pat 40 gadus. Īstermiņā svārstības un satricinājumi, ir bijuši un būs arī nākotnē. Tie ir daļa no ceļa uz paredzamo ilgtermiņa rezultātu. Vienmēr ir bijuši būs kādi īsāki laika periodi, kuros viens vai vairāki aktīvie pārvaldītāji pārspēs Izaugsme rezultātu.

   Diemžēl neesiet norādījuši informācijas avotu.
   Visu pensiju plānu darbības rezultātus, iespējams atrast portālā manapensija.lv –
   https://www.manapensija.lv/lv/pensiju-2-limenis/aktualie-dati/

   Mēs ar lielu lepnumu varam teikt, ka INDEXO pensiju plāni un ieviestā pasīvā aktīvu pārvaldība,
   kā jau paredzējām, sniedz labākos ilgtermiņa rezultātus.
   “Indexo Izaugsme 47-57” 6 gadu rezultāts ir pārliecinoši labākais savā kategorijā.
   Protams jāpiemin, ka vēsturiskais ienesīgums negarantē līdzvērtīgu ienesīgumu nākotnē.

   Māris no INDEXO

 • Nevienu brīdi neesmu nožēlojusi, ka, nomainot ieguldījumu plānus, kļuvu “Izaugsme 47-57” dalībniece. Kaut arī šķiet, ka esiet priekšā konkurentiem, uz lauriem neguliet! Lai jums veicas!

 • Paldies Indexo par drosmi iet savu ceļu it kā tik “piepildītā” tirgū! Lai veicas arī turpmāk!

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv