Jautājumi un atbildes

Par INDEXO
INDEXO (juridiskais nosaukums IPAS "Indexo") ir Latvijas Bankas licencēta ieguldījumu pārvaldes sabiedrība, kuras pamatdarbība ir pensiju 2. un 3. līmeņa līdzekļu pārvaldīšana.


Mūsu vīzija: esam finanšu pakalpojumu grupa, kas sniedz mūsdienīgus un personalizētus pakalpojumus, lai Latvijas iedzīvotāji paši spētu atbilstoši savām vajadzībām rūpēties par savu finanšu labklājību.


Misija: cīnīties par labāku finanšu vidi Latvijā!

Mums Latvijā ir nepieciešams spēcīgs pensiju 2. līmenis. Demogrāfiskā situācija skaidri parāda, ka ar 1. pensiju līmeni kvalitatīvas vecumdienas nenodrošināt.


Pirms INDEXO parādījās tirgū, mēs Latvijā maksājām augstākās pensiju pārvaldīšanas komisijas attīstītajās valstīs, taču rezultātu saņēmām vāju – vidējais ienesīgums kopš sistēmas sākuma zemāks par inflāciju. Tad vairāk nekā 30 Latvijā pazīstamu uzņēmēju un vadītāju apvienojās INDEXO projektā, lai šo situāciju mainītu. Un tirgū sākās pārmaiņas!


INDEXO ir izcīnījis daudzas pozitīvas pārmaiņas pensiju pārvaldes tirgū (piemēram, cenu konkurenci, pensiju 2. līmeņa mantojamību), no kurām iegūst ne tikai INDEXO klienti, bet visa sabiedrība kopumā. Tagad strādājam pie tā, lai to izdarītu arī banku nozarē un dibinātu jaunu, spēcīgu, modernu un klientiem draudzīgu banku.

Caurspīdība izmaksās, pārliecība izvēlēs, tieša valoda – tādi mēs esam.


Mūsu darbības pamatprincipi:


Zemas komisijas, jo uzskatām, ka pārvaldītāja peļņa nedrīkst būt nesamērīgi liela salīdzinājumā ar klientam piedāvāto vērtību.


Caurspīdība izmaksās un pensiju plānu darbības rezultātos.


Mūsu ieviestā indeksu pieeja uzrāda labākos ilgtermiņa rezultātus nozarē.


Esam vietējais uzņēmums un izcīnām pozitīvas pārmaiņas, no kurām iegūst ikviens Latvijas iedzīvotājs.

Jā, INDEXO ir bizness, un mūs interesē peļņa. Taču mēs esam pārliecināti, ka arī ar zemām komisijām, gudru ieguldīšanas politiku un godīgu attieksmi pret klientu Latvijā var labi nopelnīt.


Tajā pašā laikā jāuzsver, ka katram INDEXO akcionāram pieder vien daži procenti uzņēmuma. Šis nevienam nebūs ātrs ceļš uz bagātību. Ar Latvijas tirgus apjomu tas vienkārši nav iespējams. INDEXO mums visiem ir ne tikai bizness, bet arī sirdslieta.

Komisija 0.12 %, kuru cilvēki ierauga savā konta izrakstā, ir VSAA administratīvās izmaksas. Tās tiek iekasētas no katras iemaksas, nevis no kopējā aktīvu apjoma. Ieguldījumu plāna pārvaldīšanas izmaksas nāk šīm izmaksām "pa virsu". Lai uzzinātu sava pensiju plāna pārvaldīšanas izmaksas, dodies uz saiti manapensija.lv un atrodi savu plānu sadaļā "Ieguldījumu plānu dalībniekiem paredzētā pamatinformācija".
Tirgus kustības nevar paredzēt neviens, tādēļ līdzekļu pārvaldītājiem nav atļauts solīt konkrētu ienesīgumu. To arī tīri praktiski nav iespējams paredzēt. Tā vietā INDEXO balstās pasaules pētījumos par pieeju, kas ar lielu ticamību nodrošina labu ilgtermiņa ienesīgumu.


Šo pieeju raksturo divi faktori:


1) Būtiski zemākas izmaksas. Pilna izmaksu caurspīdība. Nekādu ieguldījumu dārgos, pašu pārvaldītos fondos.


Pasaules pētījumi rāda, ka tieši zemas izmaksas vislabāk paredz ticamo ienesīgumu nākotnē. Par to vairāk esam rakstījuši šeit: https://indexo.lv/blogs/ka-komisijas-aped-tavu-pelnu.


2) Ieguldījums pasaules finanšu tirgus indeksos. Tā saucamā pasīvā līdzekļu pārvaldīšanas filosofija.


Doma īsumā:


Mēs necenšamies paredzēt tirgus kustības un izvēlēties "īstās" akcijas vai obligācijas. Pasaules pētījumi rāda, ka tas ir praktiski neiespējami. Aktīvi pērkot un pārdodot finanšu instrumentus, brokeru komisijās tiek samaksāts vairāk, nekā izdodas nopelnīt.


Tā vietā mēs ieguldam pasaules tirgos kopumā un turam ieguldījumu ilgtermiņā.


Īstermiņā gaidāmas tirgu svārstības. Gaidāmi gan peļņas, gan zaudējumu periodi, kuri var ilgt arī vairākus gadus. Ilgtermiņā pasaules ekonomika attīstās, tirgus indeksi kāpj un ieguldītājs pelna.


Par to, kādēļ šādu pieeju izvēlas arvien vairāk ieguldītāju visā pasaulē, vairāk var lasīt šeit.

Par ieguldījumu plāniem un to maiņu
Pēc likuma pensiju 2. līmenis ir anonīms – INDEXO un arī citi līdzekļu pārvaldītāji nezina, kuri ir viņu klienti. Tādēļ savu personīgo pensiju 2. līmeņa uzkrājumu un ieguldījumu plānu iespējams apskatīt tikai Latvijas valsts portālā: https://latvija.lv/lv/Epakalpojumi/EP229/Apraksts.


Savukārt detalizētu izziņu par savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu vari saņemt, sekojot šiem soļiem:


1) Dodies uz saiti: https://latvija.lv/Epakalpojumi/EP222/Apraksts.


2) Autorizējies latvija.lv (spiežot uz "Uzsākt e-pakalpojumu").


3) Atzīmē "Iepazinos ar norādīto informāciju", spied "Tālāk".


4) Izvēlies izziņu nr. 3 "Pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izraksts", spied "Tālāk" (apakšā).


5) Izvēlies gadu, par kuru vēlies saņemt datus, spied "Tālāk".


6) Spied "Lejupielādēt izziņu".

Savu ieguldījumu plānu vari nomainīt dažu minūšu laikā latvija.lv portālā.

Nospied šeit un seko instrukcijām uz ekrāna! Ja rodas kādi jautājumi, sīkākas instrukcijas pieejamas šeit.
Savu 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldītāju ļauts mainīt vienreiz kalendārajā gadā. Mainīt viena un tā paša pārvaldītāja ieguldījumu plānu drīkst divas reizes gadā.


Tas nozīmē – ja šogad 1) neesi mainījis ieguldījumu plānu vai 2) esi mainījis plānu, bet līdzekļu pārvaldītāju nē, tad vari pievienoties INDEXO.


Ja šogad esi mainījis līdzekļu pārvaldītāju (piemēram, no vienas bankas uz otru), INDEXO varēsi pievienoties nākamgad.


Lietderīgi zināt: ja iesniegsi pieteikumu plāna maiņai nepareizajā brīdī, iesniegums tiks atteikts, bet tas arī viss – nekādu negatīvu seku nebūs.

Likumdošana neļauj līdzekļu pārvaldītājam uzzināt ieguldījumu plānu dalībnieku identitāti. Ja vien pats bankai neteiksi, ka pārslēdzies, un pārslēgsi plānu, nospiežot pogu "PIEVIENOTIES" mūsu lapā, nevis internetbankā, banka par plāna maiņu neuzzinās.


Arī, ja banka uzzinātu, ka esi mainījis plānu, likums tai neļauj jebkādā veidā "atriebties" – piemēram, atņemot klienta privilēģijas vai mainot nosacījumus kredītam. Tādēļ pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu vari izvēlēties brīvi, bez bailēm.


Lai pievienotos INDEXO, izmantojot portālu latvija.lv, spied šeit – un uzreiz nonāksi portāla īstajā sadaļā.

Par drošību
Latvijas pensiju 2. līmenis ir ļoti droši uzbūvēts. Līdzekļu pārvaldītājs tikai norāda, kur ieguldīt naudu, bet pats tavu uzkrājumu netur. Tas nozīmē, ka jebkurš ieguldījumu plāns ir tikpat drošs kā jebkurš cits.


INDEXO gadījumā ieguldītāju līdzekļus tur turētājbanka Swedbank AS. Dubultai drošībai visi darījumi tiek veikti caur turētājbanku un var tikt izpildīti tikai ar turētājbankas akceptu. Viens no galvenajiem turētājbankas pienākumiem ir pārbaudīt, vai visi rīkojumi atbilst likumam un ieguldījumu plāna prospektam.

Nē. Līdzekļu nošķirta turēšana turētājbankā nozīmē, ka jebkura ieguldījumu plāna līdzekļi ir drošībā arī gadījumā, ja līdzekļu pārvaldītājs piedzīvo finanšu grūtības. Mūsu gadījumā turētājbanka ir Swedbank AS.
Tā kā ieguldītāju līdzekļi tiek turēti nošķirti, tas nozīmē – arī, ja turētājbanka nonāktu finanšu grūtībās, līdzekļi paliktu drošībā. Piemēram, "Latvijas Krājbankas" bankrota gadījumā pensiju līdzekļi nevienā brīdī netika apdraudēti.
Tirgus kāpj un tirgus krīt. To kontrolēt nevar neviens. Tādēļ neviens līdzekļu pārvaldītājs nevar garantēt, ka ieguldījumu plāns nodrošinās konkrētu ienesīguma līmeni. Šādas lietas solīt neļauj arī likums.


"INDEXO Jauda 16–50" ir INDEXO pensiju plāns ar augstāko potenciālo peļņu, un tādēļ arī augstāko gaidāmo svārstīgumu. Izvēloties šo plānu, jāapzinās, ka īstermiņā finanšu tirgus indeksi ir ļoti svārstīgi. Būs gan peļņas periodi, gan krīzes un tirgus kritumi. Tādēļ šis plāns ir ieteicams gados jaunākiem ieguldītājiem vecumā no 16 līdz 50 gadiem.


Ieguldījumu plānu "INDEXO Izaugsme 47–57" raksturo vidēji augsta potenciālā peļņa un vidēji augsts svārstīgums, tādēļ tas paredzēts ieguldītājiem 47–57 gadu vecumā.


Ieguldījums tirgus indeksos ļoti labi diversificē risku. Atsevišķi uzņēmumi var stagnēt vai bankrotēt, bet, ja arī indeksi krīt, tie pēc laika parasti atgūst vērtību. Ilgtermiņā pasaules ekonomika aug, un līdz ar to kāpj arī indeksi.


Tādēļ, krājot pensijai, ieguldījums tirgus indeksos ar zemām izmaksām ir ļoti pievilcīga izvēle. Tieši to piedāvā INDEXO.