2017. gads kļūs par pagriezina punktu 2. pensiju līmeņa vēsturē.

INDEXO pieteikums tirgū pamodināja nozari, kas stagnējusi 14 gadus. Konkurence aktivizējas, parādās izdevīgi piedāvājumi, un sabiedrībā notiek aktīvas debates par pensiju tēmu.

Tagad, tuvojoties gada izskaņai, Saeima pieņēmusi grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā (2. pensiju līmenis). Grozījumi, kas stāsies spēkā 1. janvārī, neietver visus punktus, par kuriem cīnījāmies – piemēram, 2. pensiju līmeņa kapitāla mantojamību (par to vēl tiek diskutēts).

Tomēr grozījumi būtiski uzlabos visu 2. pensiju līmeņa dalībnieku situāciju!

izmaiņas 2. pensiju līmeņa likumā

Būtiskākos grozījumus esam apkopojuši infografikā šeit (klikšķini, lai atvērtu). Aicinām dalīties ar to!

Ar pilnu grozījumu tekstu iespējams iepazīties šeit.

Ja gribi vairāk konteksta, lasi tālāk! Izcelsim trīs būtiskākās izmaiņas likumā, par kurām jāzina katram.

1. Pensiju komisijas būs zemākas

Pēc ilgiem gadiem, kuros maksājām augstākās pensiju komisijas Eiropā, beidzot tās tiks ierobežotas. Lai gan jaunais regulējums nav ideāls, tas tomēr ir būtisks solis pareizajā virzienā:

 • aktīvo plānu komisijas tiks ierobežotas līdz 1,3 % gadā 2018. gadā un līdz 1,1 % gadā, sākot ar 2019. gadu;
 • konservatīvo plānu komisijas tiks ierobežotas līdz 1,05 % gadā 2018. gadā un līdz 0,85 % gadā, sākot ar 2019. gadu;
 • tiks ierobežota komisiju fiksētā daļa (pēc formulas, kas ņem vērā katra pārvaldītāja aktīvu kopapjomu);
 • tiks mainīts mainīgās komisijas aprēķina princips, lai to būtu grūtāk nopelnīt.

Komisiju samazinājums nozarē bija nepieciešams jau sen. Pēdējo 5 gadu laikā par aktīvo plānu pārvaldīšanu maksājām vidēji 1,7 % gadā, kas pasaules kontekstā ir absurdi augsts komisiju līmenis. Lai gan arī komisiju griesti 1,3 % un 1,1 % ir uzskatāmi par samērā augstiem, tas ir būtisks uzlabojums, salīdzinot ar pašreizējo situāciju.

Lai jaunais komisiju līmenis nekļūtu par nozares status quo nākamajiem 14 gadiem, ar INDEXO projektu turpināsim sabiedrības izglītošanas darbu. Ilgtermiņā izdevīgus piedāvājumus nodrošinās tikai izglītota sabiedrība, kas pieprasa labākus nosacījumus.

Kas jāņem vērā ieguldītājiem:

 • Diemžēl likuma grozījumi neierobežo plānu slēptās komisijas, tādēļ arī nākotnē jāseko, vai tavs pensiju plāns neiegulda tavu naudu pats savos ieguldījumu fondos (ņemot komisiju dubultā).
 • Arī turpmāk jāņem vērā kopējais izmaksu līmenis (gan fiksētā, gan mainīgā komisija). Piedāvājot savus plānus, banku pārstāvji mainīgo komisiju regulāri “piemirst”, tādēļ šim faktoram jāpievērš īpaša uzmanība!

2. Pensiju plānus nedrīkstēs saistīt ar citiem produktiem

Beigušies ir laiki, kuros banka baidīja ar augstāku procentu likmi hipotekārajam kredītam, ja klients neuzticēs bankai savu pensiju.

Turpmāk pārdevējs nedrīkstēs 2. pensiju līmeņa plāna izvēli saistīt ar nekādiem īpašiem nosacījumiem citiem produktiem. Arī dažādus bankas “zelta klienta” vai citus īpašos statusus nedrīkstēs saistīt ar dalību 2. pensiju līmeņa plānā.

Ikdienas darbā ar Latvijas iedzīvotājiem esam konstatējuši, ka tieši bailes no bankas “atriebības” vai sliktākiem nosacījumiem daudzus attur no pensiju plāna maiņas. Tā kā 2. pensiju līmenis ir valsts pensiju sistēmas sastāvdaļa, šāda situācija nav pieļaujama.

Šīs izmaiņas jau sen bija nepieciešamas!

3. Līdz 75 % no pensiju plānu aktīviem drīkstēs ieguldīt akcijās.

Līdz šim likums ļāva vien 50 % pensiju plānu aktīvu ieguldīt akciju tirgū. Pasaules finanšu literatūra norāda – tā ir ļoti zema proporcija. Šāda akciju proporcija portfelī ir piemērota 50 vai 60 gadu vecumā, ne 20, 30 vai 40 gadus vecam ieguldītājam.

Kādēļ?

Parādzīmes (obligācijas) piedāvā samērā stabilu cenu, bet ilgtermiņā pelna maz. Akciju cenas ir ļoti svārstīgas, bet ilgtermiņā diversificēts akciju portfelis pelna daudz vairāk.

Piemēram, 20. g.s. laikā pasaules akciju tirgi pelnījuši gandrīz 6 % gadā pēc inflācijas, kamēr obligāciju tirgi – 1 līdz 2 % gadā.

100 EUR, kas ieguldīts uz 30 gadiem:

 • pie ienesīguma 6 % gadā pārvērtīsies 574 EUR;
 • pie ienesīguma 2 % gadā pārvērtīsies 181 EUR.

Tā ir milzīga atšķirība (it īpaši, ja ņemam vērā, ka no šīs summas vēl jāmaksā ieguldīšanas izmaksas).

Jauniem cilvēkiem nevajadzētu baidīties no svārstībām un maksimāli lielu portfeļa daļu būtu jāiegulda akciju tirgū. Tādēļ iespēja ieguldīt 75 % pensiju uzkrājuma akciju tirgū ir nepieciešama un apsveicama.

75 % akciju limitu varēs piemērot tikai jaunizveidotiem pensiju plāniem, tādēļ gaidāms, ka 2018. gada sākumā tirgū parādīsies dažādi jauni pensiju plāni. Nākamie mēneši tirgū būs ļoti interesanti!

Tad kas ir būtiskākais?

Ar 1. janvāri:

 • maksāsim mazākas komisijas,
 • varēsim vēl brīvāk izvēlēties pensiju plānus,
 • jaunie ieguldītāji varēs izvēlēties izdevīgākus pensiju plānus.

Tomēr vēl joprojām:

 • jāuzmanās no slēptām komisijām,
 • jāņem vērā gan fiksētā, gan mainīgā komisija,
 • jāturpina izglītot sabiedrību, lai ilgtermiņā komisiju līmenis tirgū turpinātu kristies.

Jāņem vērā arī, ka grozījumi neskar 3. pensiju līmeņa astronomiskās komisijas – apsverot ieguldījumus privātajos pensiju fondos, vēl joprojām jābūt ārkārtīgi uzmanīgam.

Mēs, INDEXO komanda, esam ļoti gandarīti par pārmaiņām, kas šī gada laikā notikušas 2. pensiju līmeņa tirgū. Gan privātajā konkurencē, gan valsts pārvaldē sperti lieli soļi veselīgas pensiju sistēmas virzienā. Mums vēl ir daudz darba priekšā, bet šis ir labs sākums!

Aicinām padalīties ar šo infografiku ar draugiem un paziņām! Lai dalītos ar šo rakstu Facebook, spied šeit!INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!