Ar jūnija beigām pensiju plāns “INDEXO Konservatīvais 55+” ir noslēdzis savu pirmo darbības ceturksni.
Šo mēnešu laikā piedzīvots daudz:
- INDEXO pensiju tirgū jau ir gadu – sasniegto aprakstījām infografikā;
- mūsu iniciatīva par mantojamu 2. pensiju līmeņa kapitālu Saeimā tikusi atbalstīta otrajā lasījumā (vēl priekšā tikai 3. lasījums);
- esam veikuši aktīvu informatīvo kampaņu par absurdi augsto komisiju līmeni uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas tirgū;
- jau vairāk nekā 6000 klientu pievienojušies INDEXO modernajiem, zemu izmaksu pensiju plāniem.
Ceturkšņa ziņojums par pensiju plāna rezultātiem ir pieejams šeit. Ziņojums satur obligāti iekļaujamu informāciju, kuru nosaka Ministru kabineta noteikumi. To ir vērts caurskatīt katram INDEXO klientam.
Šajā bloga rakstā – kā ik ceturksni – apskatīsim pensiju plāna darbību vienkāršākā valodā.
Ko nozīmē ceturkšņa rezultāti?
Trīs mēneši ir ļoti īss laika periods, apskatot uzkrājumu pensijai. Pensiju plānu rezultātus parasti vērtē 10 gadu un ilgākā griezumā.
Tomēr arī īstermiņa rezultāti noder, lai ilustrētu to, kā pensiju plāna rezultāti atspoguļo tirgus indeksu svārstības.
Ko nozīmē ienesīgums?
“INDEXO Konservatīvais 55+” ceturkšņa ienesīgums ir -0.03 %.
Tas nozīmē:
- vienas daļas vērtība no plāna darbības sākuma 23. aprīlī līdz 29. jūnijam kritās par 0.03 % (no 1,0000000 līdz 0,9997377).
- ja tu pirmajā dienā ieguldīji pensiju plānā 1000 EUR, līdz 29. jūnijam tava uzkrājuma vērtība samazinājās par 0,3 EUR.
Tas nenozīmē:
- visu “INDEXO Konservatīvais 55+” klientu uzkrājums samazinājās par 0,03 %.
Tavs konkrētais rezultāts ir atkarīgs no brīža, kurā tu pievienojies INDEXO, un brīžiem, kuros tu veici ikmēneša iemaksas INDEXO:
- Ja konkrētajā brīdī daļas vērtība bija virs beigu rādītāja 0,9997377, tavu iemaksu vērtība saruka.
- Ja daļas vērtība bija zem 0,9997377, tavu iemaksu vērtība pieauga.
Abos gadījumos šīs ir tikai īstermiņa svārstības (piemēram, šī raksta publikācijas datumā pensiju plāna vērtība atkal ir būtiski augusi). Bet ir vērts apzināties, ka ceturkšņa ienesīgums nenorāda peļņu, ar kuru var rēķināties katrs ieguldītājs personīgi.
Kādi faktori ietekmē ienesīgumu?
“INDEXO Konservatīvais 55+” līdzekļu vērtību ietekmē galvenokārt:
- Eiro nominētu investīciju kategorijas obligāciju tirgus indeksu svārstības.
- Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas.
Tirgus svārstības 2018. gada 2. ceturksnī
2. ceturksnī eiro nominētu investīciju kategorijas obligāciju tirgus uzrādīja negatīvu ienesīgumu. Barclays Euro Aggregate Total Return obligāciju indekss krities par 0,5 %. Tieši kopš plāna darbības sākuma šis indekss gan kāpis par 0,03 %.
Sīkāka tirgus svārstību analīze pieejama ceturkšņa ziņojumā.
Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas
Lai pensiju plāns nodrošinātu optimālu ilgtermiņa ienesīgumu, kritiski svarīga ir izmaksu kontrole un caurspīdība. Tādēļ publicējam visas izmaksas, kas ietekmē “INDEXO Konservatīvais 55+” līdzekļu vērtību.
Kopā šīs izmaksas ceturkšņa ienesīgumu samazināja par aptuveni 0.11 %.
Papildus tabulā minētajām izmaksām, plāna līdzekļu vērtību pastarpināti ietekmē arī portfelī iekļauto ieguldījumu fondu pārvaldīšanas izmaksas (vidēji 0,18 % / gadā) un fonda pārvaldītāja komisija par ieguldījumu fondu apliecību iegādi (vidēji 0,04 % no iegādes summas). Abas šīs izmaksas ir iekļautas portfelī turēto ieguldījumu fondu cenā – tās netiek atsevišķi segtas no plāna līdzekļiem.
Pārskata periodā pensiju plāna vērtspapīru iegādes izmaksas sedza pārvaldītājs IPAS “Indexo”, tādējādi nodrošinot pensiju plāna dalībniekiem labāku rezultātu. Izvēle segt vērtspapīru iegādes izmaksas tika veikta, jo pirmajos plāna darbības mēnešos šīs izmaksas var atstāt neproporcionāli lielu negatīvu ietekmi uz plāna ienesīgumu dēļ samērā zemā kopējo aktīvu apjoma. Aktīvu apjomam augot, šīs izmaksas tiks segtas no pensiju plāna līdzekļiem.
Lai izvairītos no interešu konflikta un novērstu dubultu komisijas maksu piemērošanu, plāns neiegulda līdzekļus INDEXO pārvaldītos ieguldījumu fondos.
Kā šie faktori kombinējas, lai veidotu rezultātu?
Tā kā pensiju plāns “INDEXO Konservatīvais 55+” uzsāka darbību ceturkšņa vidū un plāna līdzekļi tika ieguldīti pakāpeniski vairāku nedēļu laikā, šobrīd vēl nav iespējams izveidot nozīmīgu salīdzinājumu ar tirgus indeksu rezultātiem, kā mēs to parasti daram citu pensiju plānu gadījumā. Sākot ar nākamo ceturksni, šāds salīdzinājums tiks iekļauts.
Tomēr novērojums, ka starp 23. aprīli (plāna starta datums) un 29. jūniju Barclays Euro Aggregate Total Return obligāciju indekss pieaudzis par 0,03 % norāda, ka pensiju plāna rezultāts diezgan tuvu atbilst tam, kas šajā periodā noticis eiro nominēto investīciju kategorijas obligāciju tirgū.
Turpinām darbu!
Pensiju plānu rezultāti vērtējami daudzu gadu, ne ceturkšņu, griezumā. Tomēr katram ieguldītājam ir svarīgi sekot tam, kas notiek ar viņa naudu un kā tā tiek ieguldīta. Tādēļ regulāri publicēsim šādus detalizētus apskatus par INDEXO pensiju plānu darbību – lai mūsu klienti vienmēr būtu lietas kursā par savu uzkrājumu!
Ja tev rodas kādi jautājumi par ziņojumu vai par INDEXO pensiju plāniem, raksti komentāros vai uz [email protected] un atbildēsim!
INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.
Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!
Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.
Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem!
Mazliet aizdomājos
Es nezinu, vai šī ir vislabākā vieta, kur šo uzrakstīt, bet..
Šobrīd akciju tirgus šķiet ir augstākajā punktā. Bet ASV ir uzsācis dažādus tirdzniecības karus, ievieš sankcijas, utt.. Globālā parādu krīze arī laikam nekur tā īsti nav aizgājusi un nav fundamentāli atrisināta. Ģeopolitika ir saspringta. Utt.
Man ir tāds jautājums – vai varētu būt tā, ka šis ir ļoti labs brīdis, kad uz laiku mainīt aktīvu pensijas ieguldījumu plānu uz sabalansētu vai pat konservatīvu?
Valters no INDEXO
Labdien,
Ļoti saprotams, ka šobrīd tā varētu likties. Tomēr pareģojumus, ka “tūlīt būs krīze” var dzirdēt regulāri. Kādu dienu kādam no sludinātājiem pavisam noteikti būs taisnība, taču, reālistiski skatoties, precīzi paredzēt finanšu krīzi ir praktiski neiespējami. Krīze var uznākt rīt, pēc gada vai pēc 5 gadiem, vai pat ilgāk.
Ir ļoti liela iespēja, ka lēkāšana starp pensiju plāniem beigu beigās var novest pie lielākiem zaudējumiem nekā, ja pieturētos pie vienas stratēģijas iltermiņā. Tas, protams, katram jāizvērtē pašam.
Sīkāk par šo esam rakstījuši blogā šeit: http://indexo.lv/blogs/vai-tulit-bus-krize/
Valters