Jautājumi un atbildes
Par INDEXO
Ar ko INDEXO atšķiras no citiem līdzekļu pārvaldītājiem?
Caurspīdība izmaksās, pārliecība izvēlēs, tieša valoda – tādi mēs esam.
Mūsu darbības pamatprincipi:
Zemas komisijas, jo uzskatām, ka pārvaldītāja peļņa nedrīkst būt nesamērīgi liela salīdzinājumā ar klientam piedāvāto vērtību.
Caurspīdība izmaksās un pensiju plānu darbības rezultātos.
Mūsu ieviestā indeksu pieeja uzrāda labākos ilgtermiņa rezultātus nozarē.
Esam vietējais uzņēmums un izcīnām pozitīvas pārmaiņas, no kurām iegūst ikviens Latvijas iedzīvotājs.
Mana pensiju 2. līmeņa plāna komisija ir 0.12 % – vai tad INDEXO nav dārgāks?
Komisija 0.12 %, kuru cilvēki ierauga savā konta izrakstā, ir VSAA administratīvās izmaksas. Tās tiek iekasētas no katras iemaksas, nevis no kopējā aktīvu apjoma.
Ieguldījumu plāna pārvaldīšanas izmaksas nāk šīm izmaksām “pa virsu”.
Lai uzzinātu sava pensiju plāna pārvaldīšanas izmaksas, dodies uz saiti manapensija.lv un atrodi savu plānu sadaļā “Ieguldījumu plānu dalībniekiem paredzētā pamatinformācija”.
Kāds ienesīgumus ir plānots INDEXO pensiju plāniem?
Tirgus kustības nevar paredzēt neviens, tādēļ līdzekļu pārvaldītājiem nav atļauts solīt konkrētu ienesīgumu. To arī tīri praktiski nav iespējams paredzēt. Tā vietā INDEXO balstās pasaules pētījumos par pieeju, kas ar lielu ticamību nodrošina labu ilgtermiņa ienesīgumu.
Šo pieeju raksturo divi faktori:
1) Būtiski zemākas izmaksas. Pilna izmaksu caurspīdība. Nekādu ieguldījumu dārgos, pašu pārvaldītos fondos.
Pasaules pētījumi rāda, ka tieši zemas izmaksas vislabāk paredz ticamo ienesīgumu nākotnē. Par to vairāk esam rakstījuši šeit: http://indexo.lv/blogs/ka-komisijas-aped-tavu-pelnu/.
2) Ieguldījums galvenokārt pasaules finanšu tirgus indeksos. Tā saucamā pasīvā līdzekļu pārvaldīšanas filosofija.
Doma īsumā:
Mēs necenšamies paredzēt tirgus kustības un izvēlēties “īstās” akcijas vai obligācijas. Pasaules pētījumi rāda, ka tas ir praktiski neiespējami. Aktīvi pērkot un pārdodot finanšu instrumentus, brokeru komisijās tiek samaksāts vairāk, nekā izdodas nopelnīt.
Tā vietā mēs ieguldam pasaules tirgos kopumā un turam ieguldījumu ilgtermiņā.
Īstermiņā gaidāmas tirgu svārstības. Gaidāmi gan peļņas, gan zaudējumu periodi, kuri var ilgt arī vairākus gadus. Ilgtermiņā pasaules ekonomika attīstās, tirgus indeksi kāpj un ieguldītājs pelna.
Par to, kādēļ šādu pieeju izvēlas arvien vairāk ieguldītāju visā pasaulē, vairāk var lasīt šeit.
Par pensiju
Kā veidojas uzkrājums vecumdienām jeb kas ir 1., 2. un 3. pensiju līmenis?
Kopš 2021. gada Latvijas pensiju sistēmu veido trīs līmeņi. 1. un 2. pensiju līmenis ir obligāts, 3. pensiju līmenis – brīvprātīgs.
1) Pirmais pensiju līmenis balstās uz solidaritātes principu. Tas nozīmē, ka tu veic nodokļu maksājumus, no kuriem daļa tiek izmantota, lai izmaksātu pensijas šī brīža pensionāriem. Darba dzīves laikā samaksāto nodokļu apmērs tiks izmantots, lai vēlāk aprēķinātu tavas pensijas lielumu. Tomēr tā nav reāli sakrāta un atlikta nauda, tas cik liela būs tava 1. līmeņa pensija būs atkarīga no valsts finansiālajām iespējām pēc 20, 30 vai 40 gadiem.
2) Otrais pensiju līmenis jau ir reāla tieši tev sakrāta nauda. Uzkrājums veidojas automātiski no tavas bruto algas, kā daļa no sociālajām iemaksām. Katru mēnesi tie ir 6 %. Otrajā pensiju līmenī nav iespējams veikt papildu iemaksas – cik samaksāsi nodokļos, tik arī uzkrāsi. Tavs pensijas pārvaldītājs, piemēram, INDEXO šo naudu iegulda atbilstoši tava pensiju plāna izvēlei, lai ilgtermiņā nauda augtu. Pēc tam, sasniedzot pensionēšanās vecumu, tu šo uzkrāto kapitālu saņemsi kā pensiju.
3) Trešais pensiju līmenis ir krietni elastīgāks un jau sākot no 55 gadu vecuma tu vari sākt regulēt to, cik lielu pensiju vai piemaksu algai tu saņem. Turklāt tas veidojas no brīvprātīgām iemaksām, tāpēc pats vari izvēlēties un ietekmēt to, cik liela būs tava papildu pensija. Zināms, ka 1. un 2. pensiju līmenis spēs nodrošināt tikai līdz 50% no algas pirms pensijas, tāpēc, lai saņemtu lielāku pensiju, daudzi izmanto iespēju veidot papildu uzkrājums arī 3. pensiju līmenī.
Būtiskāko informāciju, kas tev jāzina par savu pensiju, esam apkopojuši informatīvā bukletā – Viss par tavu pensiju.
Kā veidojas 2. pensijas līmeņa uzkrājums? Vai ir iespēja veikt papildu iemaksas?
Katru mēnesi 6 % no tavas bruto algas automātiski caur sociālajām iemaksām nonāk 2. pensiju līmenī un tajā nevar iemaksāt papildu līdzekļus. Daudziem tieši otrais pensiju līmenis ir mūža lielākais uzkrājums, tādēļ ir svarīgi izvēlēties savam vecumam atbilstošu pensiju plānu.
2. pensiju līmenī automātiski piedalās visi strādājošie, kuri dzimuši pēc 1.07.1971. Gandrīz visi, kuri dzimuši agrāk, piedalās pēc izvēles.
Kur es varu aprēķināt savu pensijas uzkrājumu?
Lai gan precīzs pensijas apmērs būs zināms tieši pirms pensionēšanās, pensijas prognozi vari iegūt jau šodien, izmantojot kādu no pensiju prognožu kalkulatoriem, piemēram, INDEXO 2. un 3. pensiju līmeņa kalkulatoru.
Arī latvija.lv portālā ir pieejams Vecuma pensijas kalkulators, kura aprēķins balstīts uz VSAA pieejamiem un tevis ievadītiem datiem. Vairāk par to, kā noskaidrot, cik liels ir pensijas uzkrājums, lasi šeit: https://indexo.lv/blogs/cik-liels-ir-mans-pensijas-uzkrajums/
Kur es varu salīdzināt otrā pensiju līmeņa plānu rezultātus?
Visus 2. pensiju līmeņa ieguldījumu plānu darbības rezultātus, kā arī citus saistītos dokumentus vari atrast manapensija.lv https://www.manapensija.lv/lv/pensiju-2-limenis/aktualie-dati/
Aicinām gan nevērtēt pensiju plānus pēc to īstermiņa rezultātiem, jo finanšu tirgus īstermiņā ir ļoti svārstīgs – tas var strauji augt un krist pāris dienu laikā. Pensiju plānus vēlams vērtēt pēc to ieguldīšanas politikas un ilgtermiņa (5+ gadi) rezultātiem.
Tāpat vēlamies uzsvērt, ka vēsturiskie dati negarantē tādus pašus rezultātus arī nākotnē. Par to vairāk esam rakstījuši blogā šeit: https://indexo.lv/blogs/pagaidisu-un-paskatisos/
Vai pensiju 2. līmeni var mantot?
Jā, uzkrāto kapitālu var mantot norādītie mantinieki vai arī civillikuma noteiktajā kārtībā.
Lepojamies, ka tieši mēs bijām tie, kuri kopā ar domubiedriem panāca pensiju 2. līmeņa mantojamību. Tagad tas jau šķiet pašsaprotami, bet līdz 2020. gadam viss uzkrātais kapitāls tika pievienots valsts speciālajam pensiju budžetam un to nebija iespējams mantot. Vairāk par pensijas uzkrājuma mantošanu uzzini šeit: https://indexo.lv/blogs/ka-mantot/
Par ieguldījumu plāniem un to maiņu
Kur es varu noskaidrot savu pensijas uzkrājumu?
Pēc likuma pensiju 2. līmenis ir anonīms – INDEXO un arī citi līdzekļu pārvaldītāji nezina, kuri ir viņu klienti. Tādēļ savu personīgo pensiju 2. līmeņa uzkrājumu un ieguldījumu plānu iespējams apskatīt tikai Latvijas valsts portālā latvija.lv – https://latvija.lv/lv/Epakalpojumi/EP229/Apraksts.
Tur redzēsi arī informāciju par 1. līmeņa pensijas uzkrājumu.
Savukārt detalizētu izziņu par savu 2. līmeņa pensijas uzkrājumu vari apskatīt, sekojot šiem soļiem:
1) Dodies uz saiti: https://latvija.lv/Epakalpojumi/EP222/Apraksts.
2) Autorizējies latvija.lv (spiežot uz “Uzsākt e-pakalpojumu”).
3) Atzīmē “Iepazinos ar norādīto informāciju”, spied “Tālāk”.
4) Izvēlies izziņu nr. 3 “Pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izraksts”, spied “Tālāk” (apakšā).
5) Izvēlies gadu, par kuru vēlies saņemt datus, spied “Tālāk”.
6) Spied “Lejupielādēt izziņu”.
Kā iespējams mainīt pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu un līdzekļu pārvaldītāju?
Cik bieži iespējams mainīt pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu un līdzekļu pārvaldītāju?
Savu 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldītāju ļauts mainīt vienreiz kalendārajā gadā. Mainīt viena un tā paša pārvaldītāja ieguldījumu plānu drīkst divas reizes gadā.
Tas nozīmē – ja šogad 1) neesi mainījis ieguldījumu plānu vai 2) esi mainījis plānu, bet līdzekļu pārvaldītāju nē, tad vari pievienoties INDEXO.
Ja šogad esi mainījis līdzekļu pārvaldītāju (piemēram, no vienas bankas uz otru), INDEXO varēsi pievienoties nākamgad.
Lietderīgi zināt: ja iesniegsi pieteikumu plāna maiņai nepareizajā brīdī, iesniegums tiks atteikts, bet tas arī viss – nekādu negatīvu seku nebūs.
Vai mana banka uzzinās, ja es nomainīšu ieguldījumu plānu?
Ar 2024. gada 1. jūliju spēkā stājās izmaiņas Valsts fondēto pensiju likumā, kā rezultātā pensiju 2. līmenis vairs nav anonīms.
Turpmāk pensiju pārvaldītāji ik ceturksni saņems datus par saviem klientiem. Tostarp informāciju par klienta izvēlēto pensiju plānu pie konkrētā pārvaldītāja. Pensiju pārvaldītājam ir pienākumus pārliecināties, vai viņu klienti atrodas savam vecumam atbilstošos plānos.
Neviens no pārvaldītājiem nesaņems informāciju par dalībniekiem, kas ir pamainījuši pensiju pārvaldnieku. Tas nozīmē, ka, ja vien tu pats nepasaki savai bankai vai pārvaldniekam par plāna maiņu, neviens par to neuzzinās. Pat, ja banka uzzinātu, ka esi mainījis plānu, likums tai neļauj jebkādā veidā “atriebties” – piemēram, atņemot klienta privilēģijas vai mainot nosacījumus kredītam. Tādēļ pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu vari izvēlēties brīvi, bez bailēm.
Lai pievienotos INDEXO, dodies uz portālu latvija.lv. Spied šeit – un uzreiz nonāksi portāla īstajā sadaļā.
Par drošību
Kāpēc ir droši ieguldīt INDEXO pārvaldītajos ieguldījumu plānos?
Latvijas pensiju 2. līmenis ir ļoti droši uzbūvēts. Līdzekļu pārvaldītājs tikai norāda, kur ieguldīt naudu, bet pats tavu uzkrājumu netur. Tas nozīmē, ka jebkurš ieguldījumu plāns ir tikpat drošs kā jebkurš cits.
INDEXO gadījumā ieguldītāju līdzekļus tur turētājbanka Swedbank AS. Dubultai drošībai visi darījumi tiek veikti caur turētājbanku un var tikt izpildīti tikai ar turētājbankas akceptu. Viens no galvenajiem turētājbankas pienākumiem ir pārbaudīt, vai visi rīkojumi atbilst likumam un ieguldījumu plāna prospektam.
Vai ieguldījumu plāna drošība ir atkarīga no tā, kā klājas līdzekļu pārvaldītājam?
Nē. Līdzekļu nošķirta turēšana turētājbankā nozīmē, ka jebkura ieguldījumu plāna līdzekļi ir drošībā arī gadījumā, ja līdzekļu pārvaldītājs piedzīvo finanšu grūtības. Mūsu gadījumā turētājbanka ir Swedbank AS.
Kas notiktu, ja grūtībās nonāktu turētājbanka?
Tā kā ieguldītāju līdzekļi tiek turēti nošķirti, tas nozīmē – arī, ja turētājbanka nonāktu finanšu grūtībās, līdzekļi paliktu drošībā. Piemēram, “Latvijas Krājbankas” bankrota gadījumā pensiju līdzekļi nevienā brīdī netika apdraudēti.
Vai INDEXO garantē ieguldījumu plānu ienesīgumu?
Tirgus kāpj un tirgus krīt. To kontrolēt nevar neviens. Tādēļ neviens līdzekļu pārvaldītājs nevar garantēt, ka ieguldījumu plāns nodrošinās konkrētu ienesīguma līmeni. Šādas lietas solīt neļauj arī likums.
“INDEXO Jauda 16–55” ir INDEXO pensiju plāns ar augstāko potenciālo peļņu, un tādēļ arī augstāko gaidāmo svārstīgumu. Izvēloties šo plānu, jāapzinās, ka īstermiņā finanšu tirgus indeksi ir ļoti svārstīgi. Būs gan peļņas periodi, gan krīzes un tirgus kritumi. Tādēļ šis plāns ir ieteicams gados jaunākiem ieguldītājiem vecumā no 16 līdz 55 gadiem.
Ieguldījumu plānu “INDEXO Izaugsme 55–62” raksturo vidēji augsta potenciālā peļņa un vidēji augsts svārstīgums, tādēļ tas paredzēts ieguldītājiem 55–62 gadu vecumā.
Ieguldījums tirgus indeksos ļoti labi diversificē risku. Atsevišķi uzņēmumi var stagnēt vai bankrotēt, bet, ja arī indeksi krīt, tie pēc laika parasti atgūst vērtību. Ilgtermiņā pasaules ekonomika aug, un līdz ar to kāpj arī indeksi.
Tādēļ, krājot pensijai, ieguldījums tirgus indeksos ar zemām izmaksām ir ļoti pievilcīga izvēle. Tieši to piedāvā INDEXO.