Ar marta beigām pensiju plāns “INDEXO Jauda 16-50” ir noslēdzis savu pirmo darbības ceturksni.

Šo mēnešu laikā piedzīvots daudz:

Ceturkšņa ziņojums par pensiju plāna rezultātiem ir pieejams šeit. Ziņojums satur obligāti iekļaujamu informāciju, kuru nosaka Ministru kabineta noteikumi. To ir vērts caurskatīt katram INDEXO klientam.

Šajā bloga rakstā – kā ik ceturksni – apskatīsim pensiju plāna darbību vienkāršākā valodā.

indexo jauda 2018. gada 1. ceturkšņa ziņojums

Ko nozīmē ceturkšņa rezultāti

Trīs mēneši ir ļoti īss laika periods, apskatot uzkrājumu pensijai. Pensiju plānu rezultātus parasti vērtē 10 gadu un ilgākā griezumā.

Tomēr arī īstermiņa rezultāti noder, lai ilustrētu to, kā pensiju plāna rezultāti atspoguļo tirgus indeksu svārstības.

       Ko nozīmē ienesīgums

Tā kā pasaules akciju tirgus šī ceturkšņa laikā piedzīvoja korekciju, visi aktīvie pensiju plāni tirgū darbojās ar zaudējumiem. “INDEXO Jauda 16–50” ceturkšņa ienesīgums ir -2.06 %.

Tas nozīmē:

  • vienas daļas vērtība no plāna darbības sākuma 5. februārī līdz 29. martam kritās par 2.06 % (no 1,0000000 līdz 0,9793699).
  • ja tu pirmajā dienā ieguldīji pensiju plānā 1000 EUR, līdz 29. martam tava uzkrājuma vērtība samazinājās par 20,6 EUR.

Tas nenozīmē:

  • visu “INDEXO Jauda 16–50” klientu uzkrājums samazinājās par 2,06 %.

Tavs konkrētais rezultāts ir atkarīgs no brīža, kurā tu pievienojies INDEXO, un brīžiem, kuros tu veici ikmēneša iemaksas INDEXO:

  • Ja konkrētajā brīdī daļas vērtība bija virs beigu rādītāja 0,9793699, tavu iemaksu vērtība saruka.
  • Ja daļas vērtība bija zem 0,9793699, tavu iemaksu vērtība pieauga.

Abos gadījumos šīs ir tikai īstermiņa svārstības (piemēram, šī raksta publikācijas datumā pensiju plāna vērtība atkal ir būtiski augusi). Bet ir vērts apzināties, ka ceturkšņa ienesīgums nenorāda peļņu, ar kuru var rēķināties katrs ieguldītājs personīgi.

Kādi faktori ietekmē ienesīgumu

“INDEXO Jauda 16-50” līdzekļu vērtību ietekmē galvenokārt:

  • Attīstīto valstu akciju tirgus indeksu svārstības.
  • Investīciju kategorijas obligāciju tirgus indeksu svārstības (lielāko iespaidu atstāj Eiropas obligāciju tirgus svārstības).
  • Valūtas kursu svārstības (lielāko iespaidu atstāj EUR/USD kursa svārstības).
  • Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas.

Tirgus svārstības 2018. gada 1. ceturksnī

1. ceturksnī pasaules attīstīto valstu akciju tirgi kopumā uzrādīja negatīvu ienesīgumu. Tajā pašā laikā arī kritās ASV dolāra (USD) vērtība eiro (EUR) izteiksmē, kas atstāja negatīvu iespaidu uz plāna līdzekļu vērtību.

Globālais MSCI World Total Return akciju indekss, izteikts EUR valūtā, pārskata periodā krities par 4,0 %. Tajā pašā laikā Barclays Euro Aggregate Total Return obligāciju indekss cēlies par 0,7 %.

Sīkāka tirgus svārstību analīze pieejama ceturkšņa ziņojumā.

Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas

Lai pensiju plāns nodrošinātu optimālu ilgtermiņa ienesīgumu, kritiski svarīga ir izmaksu kontrole un caurspīdība. Tādēļ publicējam visas izmaksas, kas ietekmē “INDEXO Jauda 16–50” līdzekļu vērtību.

plāna pārvaldīšanas izmaksas

Kopā šīs izmaksas ceturkšņa ienesīgumu samazināja par aptuveni 0.12 %.

Papildus tabulā minētajām izmaksām, plāna līdzekļu vērtību pastarpināti ietekmē arī portfelī iekļauto ieguldījumu fondu pārvaldīšanas izmaksas (vidēji 0,19 % / gadā) un fonda pārvaldītāja komisija par ieguldījumu fondu apliecību iegādi (vidēji 0,10 % no iegādes summas). Abas šīs izmaksas ir iekļautas portfelī turēto ieguldījumu fondu cenā – tās netiek atsevišķi segtas no plāna līdzekļiem.

Lai izvairītos no interešu konflikta un novērstu dubultu komisijas maksu piemērošanu, plāns neiegulda līdzekļus INDEXO pārvaldītos ieguldījumu fondos.

Kā šie faktori kombinējas, lai veidotu rezultātu?

Ieskicēsim vienkāršotu portfeļa modeli un salīdzināsim to ar pazīstamu pasaules tirgus indeksu rezultātiem, lai redzētu, kā augstāk minētie faktori kombinējas. “INDEXO Jauda 16–50” nav piesaistīts vienam konkrētam tirgus indeksam, bet šāds salīdzinājums var būt lietderīgs, lai izprastu plāna darbības principus.

Pieņēmumi:

  • Salīdzināšanai izmantojam MSCI World EUR, Barclays Global Aggregate Eur un Barclays Euro Aggregate indeksus. Tie neatbilst portfeļa sadalījumam precīzi, bet padara aprēķinu pārskatāmāku.
  • Aprēķinot indeksu ienesīgumu, kā atskaites punktu ņemam nevis ceturkšņa sākumu, bet 16. februāri – pirmo dienu, kurā INDEXO vērtspapīru kontā nonāca kāds vērtspapīrs.
  • Salīdzinām pirmspēdējās dienas indeksu vērtības (15. februāra un 28. marta dati). Tās labāk raksturo plāna darbību nekā faktiskās dienas indeksu vērtības, jo – kā apskatījām šeit – portfelī iekļauto fondu cenas tiek lielākoties publicētas dienu vēlāk.

 

portfeļa modelis un tā salīdzinājums ar pazīstamu pasaules tirgus indeksu rezultātiem

Kā redzams, atšķirība ir samērā neliela. Protams, jāuzsver, ka šis ir aptuvens, indikatīvs salīdzinājums – bet tas demonstrē, kā plāna darbības rādītāji kopumā atspoguļo tirgus indeksu kustības.

Turpinām darbu! 

Pensiju plānu rezultāti vērtējami gadu desmitu, ne ceturkšņu, griezumā. Tomēr katram ieguldītājam ir svarīgi sekot tam, kas notiek ar viņa naudu un kā tā tiek ieguldīta. Tādēļ regulāri publicēsim šādus detalizētus apskatus par INDEXO pensiju plānu darbību – lai mūsu klienti vienmēr būtu lietas kursā par savu uzkrājumu!

Ja tev rodas kādi jautājumi par ziņojumu vai par INDEXO pensiju plāniem, raksti komentāros vai uz [email protected] un atbildēsim!



INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem!