INDEXO cīnās par pārmaiņām

INDEXO cīnās par pārmaiņām
INDEXO Komanda
24.01.2019

Daudzi klienti izvēlas INDEXO ne tikai mūsu izdevīgo pensiju plānu dēļ, bet arī lai atbalstītu pozitīvas pārmaiņas Latvijas finanšu vidē.

Par paveikto jau esam stāstījuši:

 • 2. pensiju līmenī uzsākta reāla cenu konkurence, no kuras ieguvēji esam mēs visi.
 • Esam būtiski uzlabojuši sabiedrības izpratni par 2. pensiju līmeņa darbību un izmaksām.
 • Mūsu iniciatīva portālā manabalss.lv vainagojusies panākumiem – Saeima atbalstījusi 2. pensiju līmeņa mantojamību.

Šodien rakstu ar “statusa ziņojumu” gan par tām mūsu cīņāmhttp://indexo.lv/blogs/2pl-vares-mantot/, kuras jau ir progresā, gan par tām, kas vēl ir plānošanas stadijās. Izlasi un uzzini, kā kopā varam uzlabot Latvijas finanšu vidi!

Pret absurdi augstām komisijām uzkrājošās apdrošināšanas tirgū

Problēmas apraksts

Latvijā pieejamie uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas produkti ir ārkārtīgi dārgi. To komisijas dažos gadījumos sasniedz 4 % – 6 % gadā. Šāds komisiju līmenis praktiski nolemj ieguldītāju zaudējumiem vai minimālai peļņai.

Šie produkti tiek pārdoti klientiem, piesolot klientiem nodokļu atmaksu. Rezultātā valsts faktiski sponsorē apdrošinātājus, bet klienti cieš.

INDEXO piedāvātais risinājums

INDEXO 2018. gada maijā valsts iestādēm nosūtīja vēstuli, kurā ar faktiem pamatoja situāciju nozarē un aicināja ieviest vairākas pārmaiņas, tai skaitā:

 • Neļaut izmantot nodokļu atmaksu, lai pārdotu absurdi dārgus produktus.
  Kā to panākt? Nepiemērojot nodokļu atmaksu jauniem uzkrājošās apdrošināšanas līgumiem, kuru izmaksas pārsniedz noteiktu robežu.
  Šādā situācijā šos dārgos produktus vairs neviens nepirks.
 • Lai veicinātu konkurenci tirgū, dot iespēju saņemt IIN atmaksu arī par ieguldījumiem ieguldījumu fondos, kuri tiek turēti vismaz 10 gadus.

INDEXO arī publicēja infografiku par problēmām šajā tirgū un izstrādāja bloga rakstu, kurš palīdz ieguldītājiem salīdzināt dažādus uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas piedāvājumus un atrast izdevīgāko.

Šībrīža situācija

INDEXO iniciatīva guva plašu rezonansi sabiedrībā un medijos. Valsts iestāžu reakcija līdz šim gan bijusi nogaidoša. Finanšu ministrija norādījusi, ka nepieciešamās izmaiņas jāvērtē ilgākā laika posmā.

Šobrīd INDEXO iniciatīvas virzību turpina:

 • Veicot tiešās sarunas par nepieciešamajām pārmaiņām ar vairākām valsts iestādēm un politiskajiem spēkiem;
 • Turpinot sekot notikumiem nozarē, lai par tiem informētu mūsu sekotājus.

Turēsim valsts iestādes pie vārda, ka situācija jāpārskata. Esam optimistiski, ka 2019. gadā gaidāmas pārmaiņas!

Par izmaiņām jauno 2. pensiju līmeņa klientu “loterijas” sistēmā

Problēmas apraksts

Kad jauns cilvēks sāk strādāt un maksāt nodokļus, viņš automātiski pievienojas 2. pensiju līmenim. Ja viņš pats apzināti neizvēlas pensiju plānu, valsts to izvēlas viņa vietā. Pretēji pasaules labajai praksei, valsts viņu “ielozē” kādā konservatīvā pensiju plānā.

Konservatīvie pensiju plāni ilgtermiņā visticamāk nodrošinās zemu ienesīgumu. Tie nav piemēroti gados jauniem ieguldītājiem.

INDEXO piedāvātais risinājums

INDEXO 2018. gada novembrī nosūtīja valsts iestādēm pamatotu vēstuli ar aicinājumu grozīt sistēmu, lai jaunie 2. pensiju līmeņa dalībnieki tiktu “ielozēti” savam vecumam piemērotos pensiju plānos.

Šībrīža situācija

Labklājības ministrija ir piekritusi vajadzībai pārskatīt “loterijas” sistēmu un šobrīd darba grupā strādā pie iespējamiem risinājumiem. INDEXO ikdienā piedalās pārrunās ar iesaistītajām pusēm, lai nodrošinātu veiksmīgu iznākumu. Domājams, ka šī gada laikā jautājums tiks atrisināts.

Par nelielām, bet svarīgām izmaiņām ieguldītāju labā

INDEXO strādā, lai panāktu divas šķietami nelielas, bet tomēr svarīgas izmaiņas 2. pensiju līmeņa sistēmā:

 • Brīdī, kad ieguldītājs nomainījis pensiju plānu, viņš portālā Latvija.lv saņem samērā grūti saprotamu paziņojumu, kas daudziem rada nepatiesu iespaidu – esmu zaudējis daļu uzkrājuma. Strādājam ar valsts iestādēm, lai uzlabotu paziņojuma tekstu un novērstu ieguldītājiem nepatīkamus mirkļus.
 • Cenšamies panākt manapensija.lv paplašinājumu, kas ļautu redzēt katra pensiju plāna ienesīgumu no tā darbības sākuma.

Par nākotnes cīņām

Latvijas ieguldījumu tirgū vēl ir nepieciešams labot virkni nepilnību:

 • Jāpieprasa 2. pensiju līmeņa pārvaldītājiem publicēt “slēptās komisijas”, kas daudzos gadījumos mazina pensiju plānu ienesīgumu;
 • Jāizcīna cenu caurspīdība mūža pensijas apdrošināšanas tirgū;
 • Jāuzlabo cenu konkurence 3. pensiju līmenī;
 • Jārada cenu konkurence ieguldījumu fondu tirgū;
 • Jāceļ 2. pensiju līmeņa iemaksu likme, lai aizsargātu iedzīvotājus no gaidāmās demogrāfiskās krīzes.

Pārmaiņu “bumba” ir sākusi ripot. Tā veļas lēnām, bet ar katru mēnesi uzņem apgriezienus. Esam pārliecināti, ka dažu tuvāko gadu laikā Latvijas finanšu tirgus mainīsies līdz nepazīšanai.

Lai palīdzētu mums izcīnīt šīs un citas pārmaiņas:

 • komentāros pastāsti par citām nepilnībām finanšu sistēmā, kuras nepieciešams risināt;
 • pievienojies INDEXO un pastāsti par mums saviem draugiem!

Ieguldot INDEXO, tu iegūsti ne tikai izdevīgu pensiju plānu, bet arī palīdzi sakārtot Latvijas finanšu vidi!


INDEXO piedāvā pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā. Mūsu pamatvērtības ir zemas izmaksas, caurspīdība un cīņa par labāku finanšu vidi. Lai iepazītos ar INDEXO pensiju plāniem, paviesojies mūsu pamatlapā!

Komentāri

 • Ilārs,
  Nu mūsdienās tās “iekārtas”, tiem kas saprot vairs nav problēma. Un visiem jau nevajag hiperdārgu “bloomberg” termināli, lai saprastu elementāras lietas, ka parasts cilvēks ieguldot, pelnīs tik cik vidēji augs ekonomika. Un tam nevajag speciālu “broker”.

 • Juri,

  To jau var darīt, bet tas nebūs iespējams bez komisijām. Zobus arī var mēģināt labot pats, bet nāksies nopirkt dažas iekārtas, kas varētu nebūt lēts prieks.

 • Labdien!
  Ja runājam par pārmaiņām, tad gribētu dzirdēt iespējas 2.pensiju plānu apsaimniekot pašam un teiksim investēt trīs lielākajos un vecākajos indeksa fondos pasaulē un saniegt labākus rezultātus, kā lielākā daļa pensiju plānu pārvaldnieku (ilgtermiņā). Plus nekādas liekas un zem galda slēptas komisijas, kas tikai mazina ilgtermiņa ienesīgumu.

 • viss jau pareizi atbalstāmas idejas, tikai daudz mums to plānu un mērķu par cīņām ar kādu. esam jau visi šeit vienā lielā laivā. es gribu ticēt ka arī valsts iestādes par šīm kompetentajām idejām tikai priecājās un tās atbalstīs.

 • Uzskatu, ka maksu par pārvaldīšanu var ņemt tikai tad, ja gads ir beidzies ar peļņu, un noteiktu % no peļņas. Ja fonds nav pārliecināts par ieguldītāju peļņu, tad tas vēl nav gatavs iesaistīties šādā biznesā.

  • Labdien, Andri!

   Instruments, kurš garantē peļņu vienmēr, ir krājkonts vai termiņdepozīts – un attiecīgi par šādu instrumentu var cerēt pelnīt ļoti mazus procentus. Tikko mēs gribam pelnīt vairāk, ir jāpieņem svārstību risks, no kura nevar izvairīties pat jaudīgākie pārvaldītāji pasaulē. Ja kāds Jums sola, ka ieguldīs akciju tirgū un katru gadu tikai pelnīs, tas ir melis vai nezina, par ko runā.

   Ilgtermiņa statistika rāda, ka īstermiņā ieguldījums akciju tirgū piedzīvo svārstības – sliktākajos gadījumos “mīnusi” var ilgt pat 5+ gadus. Tā ir normāla tirgus darbība un arī šajā periodā ir jāmaksā par ieguldīšanas infrastruktūru, lai varētu sagaidīt peļņas laikus. Tomēr 10-15 un vairāk gadu griezumā peļņa praktiski vienmēr bijusi spēcīga. Tādēļ arī pensijai – ilgtermiņa ieguldījumam – ieguldām akciju tirgū. Lai varētu saņemt šo ilgtermiņa peļņu, ir jāspēj pieņemt īstermiņa svārstības.

   Tas, kas patiešām ir nepareizi, ir ņemt milzīgas komisijas un solīt, ka Tavi gudrie analītiķi spēs gudri nopelnīt, bet tad uzrādīt vāju rezultātu – kā to vēsturiski darīja bankas 2. pensiju līmenī. Tādēļ uzsākam agresīvu cenu konkurenci ar saviem zemu izmaksu pensiju plāniem, un šobrīd cenu līmenis 2. pensiju līmenī jau ir Eiropas līmenī. Ieguldītāji maksā samērā nelielas komisijas par iespēju ieguldīt savu pensiju pasaules finanšu tirgos – kur ilgtermiņa perspektīvas ir ļoti iedrošinošas.

   Ar cieņu,

   Toms

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv