“INDEXO Jauda 16–50” 2018. gada 3. ceturkšņa ziņojums

“INDEXO Jauda 16–50” 2018. gada 3. ceturkšņa ziņojums
INDEXO Komanda
01.10.2018

Ar septembra beigām pensiju plāns “INDEXO Jauda 16-50” ir noslēdzis savu trešo darbības ceturksni.

Aizvadītais ceturksnis bijis notikumiem bagāts:

Ceturkšņa ziņojums par pensiju plāna rezultātiem ir pieejams šeit. Ziņojums satur obligāti iekļaujamu informāciju, kuru nosaka Ministru kabineta noteikumi. To ir vērts caurskatīt katram INDEXO klientam.

Šajā bloga rakstā, kā ik ceturksni, apskatīsim pensiju plāna darbību vienkāršākā valodā.

Ko nozīmē ceturkšņa rezultāti?

Trīs mēneši ir ļoti īss laika periods, apskatot uzkrājumu pensijai. Pensiju plānu rezultātus parasti vērtē 10 gadu un ilgākā griezumā.

Tomēr arī īstermiņa rezultāti noder, lai ilustrētu to, kā pensiju plāna rezultāti atspoguļo tirgus indeksu svārstības.

Ko nozīmē ienesīgums?

“INDEXO Jauda 16–50” ceturkšņa ienesīgums ir 2,85 %.

Tas nozīmē:

 • vienas daļas vērtība no 2. jūlija līdz 28. septembrim pieauga par 2,85 % (no 1,0345080 līdz 1,0639797).
 • ja tu 2. jūlijā ieguldīji pensiju plānā 1000 EUR, līdz 28. septembrim tava uzkrājuma vērtība pieauga par 28,5 EUR.

Tas nenozīmē:

 • visu “INDEXO Jauda 16–50” klientu uzkrājums pieauga par 2,85 %.

Tavs konkrētais rezultāts ir atkarīgs no brīža, kurā tu pievienojies INDEXO, un brīžiem, kuros tu veici ikmēneša iemaksas INDEXO:

 • Ja konkrētajā brīdī daļas vērtība bija virs beigu rādītāja 1,0639797, tavu iemaksu vērtība saruka.
 • Ja daļas vērtība bija zem 1,0639797, tavu iemaksu vērtība pieauga.

Abos gadījumos šīs ir tikai īstermiņa svārstības. Ir svarīgi apzināties, ka ceturkšņa ienesīgums nenorāda peļņu, ar kuru var rēķināties katrs ieguldītājs personīgi.

Kādi faktori ietekmē ienesīgumu?

“INDEXO Jauda 16-50” līdzekļu vērtību ietekmē galvenokārt:

 • Attīstīto valstu akciju tirgus indeksu svārstības.
 • Eiro nominētu investīciju kategorijas obligāciju tirgus indeksu svārstības.
 • Valūtas kursu svārstības (lielāko iespaidu atstāj EUR/USD kursa svārstības).
 • Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas.

Tirgus svārstības 2018. gada 3. ceturksnī

3. ceturksnī pasaules attīstīto valstu akciju tirgi uzrādījuši pozitīvu ienesīgumu, kamēr eiro nominētu obligāciju tirgus piedzīvojis nelielu kritumu. Tajā pašā laikā cēlusies ASV dolāra (USD) vērtība eiro (EUR) izteiksmē, kas atstāja pozitīvu iespaidu uz plāna līdzekļu vērtību.

Globālais MSCI World Total Return akciju indekss (izteikts EUR valūtā) pārskata periodā kāpies par 5,1 %, un S&P 500 Total Return indekss (izteikts USD valūtā) kāpies par 0,7%. Barclays Euro Aggregate Total Return obligāciju indekss (izteikts EUR valūtā) krities par 0,7 %.

Sīkāka tirgus svārstību analīze pieejama ceturkšņa ziņojumā.

Plāna pārvaldīšanas u.c. izmaksas

Lai pensiju plāns nodrošinātu optimālu ilgtermiņa ienesīgumu, kritiski svarīga ir izmaksu kontrole un caurspīdība. Tādēļ publicējam visas izmaksas, kas ietekmē “INDEXO Jauda 16–50” līdzekļu vērtību.

plāna pārvaldīšanas izmaksas

Kopā šīs izmaksas ceturkšņa ienesīgumu samazināja par aptuveni 0.21 %.

Papildus tabulā minētajām izmaksām, plāna līdzekļu vērtību pastarpināti ietekmē arī portfelī iekļauto ieguldījumu fondu pārvaldīšanas izmaksas (vidēji 0,19 % / gadā) un fonda pārvaldītāja komisija par ieguldījumu fondu apliecību iegādi (vidēji 0,10 % no iegādes summas). Abas šīs izmaksas ir iekļautas portfelī turēto ieguldījumu fondu cenā – tās netiek atsevišķi segtas no plāna līdzekļiem.

Lai izvairītos no interešu konflikta un novērstu dubultu komisijas maksu piemērošanu, plāns neiegulda līdzekļus INDEXO pārvaldītos ieguldījumu fondos.

Kā šie faktori kombinējas, lai veidotu rezultātu?

Ieskicēsim vienkāršotu portfeļa modeli un salīdzināsim to ar pazīstamu pasaules tirgus indeksu rezultātiem, lai redzētu, kā augstāk minētie faktori kombinējas. “INDEXO Jauda 16–50” nav piesaistīts vienam konkrētam tirgus indeksam, bet šāds salīdzinājums var būt lietderīgs, lai izprastu plāna darbības principus.

Pieņēmumi:

 • Salīdzināšanai izmantojam MSCI World EUR, Barclays Global Aggregate Eur un Barclays Euro Aggregate indeksus. Tie neatbilst portfeļa sadalījumam precīzi, bet padara aprēķinu pārskatāmāku.
 • Salīdzinām pirmspēdējās dienas indeksu vērtības (28. jūnija un 27. septembra dati). Tās labāk raksturo plāna darbību nekā faktiskās dienas indeksu vērtības, jo – kā apskatījām šeit – portfelī iekļauto fondu cenas tiek lielākoties publicētas dienu vēlāk.
portfeļa modelis un tā salīdzinājums ar pazīstamu pasaules tirgus indeksu rezultātiem

Kā redzams, atšķirība ir neliela. Protams, jāuzsver, ka šis ir aptuvens, indikatīvs salīdzinājums, bet tas demonstrē, kā plāna darbības rādītāji kopumā atspoguļo tirgus indeksu kustības.

Turpinām darbu! 

Pensiju plānu rezultāti vērtējami gadu desmitu, ne ceturkšņu, griezumā. Tomēr katram ieguldītājam ir svarīgi sekot tam, kas notiek ar viņa naudu un kā tā tiek ieguldīta. Tādēļ regulāri publicēsim šādus detalizētus apskatus par INDEXO pensiju plānu darbību – lai mūsu klienti vienmēr būtu lietas kursā par savu uzkrājumu!

Ja tev rodas kādi jautājumi par ziņojumu vai par INDEXO pensiju plāniem, raksti komentāros vai uz [email protected] un atbildēsim!INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem!

Komentāri

 • Jā, Tom, par īstermiņu nav jāspriež. Bet Swedbanka ir mīnusos jebkādā laika nogrieznī – gads, pieci, desmit. Es regulāri pasekoju līdzi salīdzinošajai tabulai un ilgu laiku Swed bija pašā pēdējā pozīcijā visos termiņos. Pēdējā un visos! Un piekrītu Redmans, cilvēki ir galējībai stulbi un vienaldzīgi. Ne tikai pret apkārtējo, bet pat paši pret savu dzīvi. “Man pienākas! Kāpēc man nenodrošina cilvēka cienīgu dzīvi?!!…” Bet deviņas desmitdaļas no valsts iedzīvotājiem nespēj desmit minūtes paanalizēt un nospiest pāris klikšķus datorā. Kur mēs ejam?!!!

 • Protams, tikai īstermiņa rezultāts, un vēsturīgais ienesīgums/zaudējumi negarantē nākotni, bet ir labi, ka šeit:
  https://www.manapensija.lv/lv/pensiju-2-limenis/aktualie-dati/
  Sakārtojot plānus gada griezumā Indexo Izaugsme 47-57 ir plusos (viens no retajiem 3 fondiem, kas ir plusos). Indexo Jauda arī uzrāda salīdzinoši pret pārējiem šobrīd labāku rezultātu.

  Tālāk demagoģēju un operēju ar cipariem, bet ļoti interesanti, ka Swedbank ar 1,1miljardu EUR ieguldītāju naudiņu ir operējusi tā, ka gada laikā zaudējusi ~22miljonus ieguldītājiem (protams, savu daļu, kas ir uzturēšanas maksa vēl paņemot sev un nepaliekot zaudētājos).
  Nesaprotu, vai arī pēc šīs aktīvās un pietiekami skaļās Indexo informācijas kampaņas ~423k Latvijas iedzīvotāji, kas tur savus pensiju plānus Swedbank, vēl aizvien neseko līdzi, vai arī bankas turpina klientiem karināt makaronus uz ausīm.
  Domāju, ka tur tomēr kādiem 10% vajadzētu atbirt.
  Bet nu laikam kļūdos, tur laikam gandrīz visi ir tie, kas par savu pensiju nedomā un neinteresējās.

  • Paldies par komentāru! Par lielo tirgus dalībnieku rezultātiem jāsaka tā – īstermiņa zaudējumi tiešām nozīmē ļoti maz un es patiešām nekritizētu Swedbank vai citu tirgus dalībnieku par to, ka tieši pēdējā gada laikā ir bijuši zaudējumi. Periodi ar zaudējumiem būs visiem pārvaldītājiem, tai skaitā arī INDEXO – tas ir neizbēgami.

   Tas, par ko mēs esošos tirgus dalībniekus esam pamatoti kritizējuši, ir tie 14 gadi, kuros maksājām augstākās komisijas Eiropā un saņēmām ienesīgumu, kas atpalika pat no inflācijas. Tādēļ arī izveidojām INDEXO un priecājos teikt, ka situācija tirgū uzlabojas un cilvēki to novērtē!

Atstājiet savu komentāru

Pieraksties INDEXO
jaunumiem un uzzini pirmais

Pierakstīties

Izvēlies, kuram
produktam pievienoties

INDEXO
pensiju 2. līmenis

6 % tavas algas jau šobrīd krājas pensiju 2. līmenī. Ieguldi to efektīvāk ar INDEXO.
Pievienoties

INDEXO
pensiju 3. līmenis

Veic iemaksas pensiju 3. līmenī un uzkrāj, izmantojot automatizētu ieguldīšanas sistēmu.
Pievienoties

Izvēlies savam vecumam
atbilstošāko plānu

INDEXO Jauda

16-50
Izdevīgākais 16–50
gadu vecumam!
Svārstīgs, ar augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Izaugsme

47-57
Izdevīgākais 47-57
gadu vecumam!
Vidēji svārstīgs, ar vidēji augstu peļņas potenciālu
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

INDEXO Konservatīvais

55+
Labākais 55+
gadu vecumam!
Stabilitāte gadiem 
pirms pensijas
Pievienoties
Dokumenti un nosacījumi

Notiek pāradresācija
uz Latvija.lv

1

Identificējies Latvija.lv portālā
ar kādu no piedāvātajiem veidiem

2

Izvēlies e-iesniegumu 
pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēlei vai maiņai (2. no beigām)

3

Izvēlies savam vecumam atbilstošāko ieguldījumu plānu
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv
Izlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lvIzlaist instrukciju – pārslēgties uz Latvija.lv