Aicinām Latvijas grāmatvežus:

Palīdziet uzlabot Latvijas iedzīvotāju zināšanas par krāšanu un ieguldījumiem!

Lai gan ieguldījumu padomu sniegšana nav grāmatveža darba uzdevums, daudzi Latvijas iedzīvotāji par lielāko finanšu autoritāti uzskata tieši savu grāmatvedi. Tas sniedz grāmatvežiem unikālu iespēju izglītot Latvijas sabiedrību.

Tieši tādēļ INDEXO projekta ietvaros gatavojam aktīvu sadarbības plānu ar Latvijas grāmatvežiem. Pirmais solis jau sperts – esam kļuvuši par BILANCES grāmatvedības konferences atbalstītāju. Bet tas ir tikai sākums.

aicinājums grāmatvežiem

Pensijas Latvijā ir mazas. Spriežot pēc demogrāfijas, tās būs mazas arī pēc 30 gadiem.

Latvijas iedzīvotāji vēlas nodrošinātas vecumdienas, bet maz krāj un iegulda. No ieguldīšanas mūs attur ne tikai zemās algas, bet arī zināšanu trūkums un bailes. Cilvēki atceras Auseklīti, Banku Baltiju un Krājbanku – un secina, ka jebkurš ieguldījums ir kazino.

Šīs bailes no ieguldīšanas apdraud Latvijas sabiedrības nākotnes labklājību. Tādēļ ieskicēsim piecus svarīgākos punktus, kurus aicinām grāmatvežus palīdzēt izprast klientiem, kolēģiem, paziņām.

  1. Ja krāj naudu, neatstāj to zeķē.

Divdesmit gadu laikā cenu līmenis Latvijā ir vairāk nekā dubultojies. Zeķē krāta nauda ir zaudējusi vairāk nekā pusi savas vērtības.

100 eiro vērtība 20 gadu laikā

Avots: Centrālā statistikas pārvalde. Patēriņa cenu indeksu dati Latvijā no 1996. līdz 2016. gadam.

Ieguldījums ar ļoti saprātīgu ienesīgumu 4 % gadā būtu nosedzis inflāciju šajā laika periodā.

Nauda ir jāiegulda, lai inflācija to “neapēstu”.

  1. Jau sen vairs nedzīvojam Auseklīša un Bankas Baltijas laikā.

Mums ir pieejami droši, pēc Eiropas Savienības likumdošanas regulēti ieguldījumu produkti – gan vietējie, gan ārzemēs balstītie.

Šķirta līdzekļu turēšana pasargā naudu fonda vai bankas bankrota gadījumā. Pienākumu nošķiršana starp pārvaldītāju un turētājbanku aizsargā ieguldītāju no krāpniecības vai kļūdām.

Bailes vairs nav labs pamatojums naudas turēšanai zeķē.

  1. Jāizvēlas laika horizontam atbilstoši ieguldījumi.

Ilgtermiņa ieguldījumam (10+ gadi) vispiemērotākais ir akciju tirgus. Vēsturiski tieši akciju tirgus pelnījis visvairāk un visstabilāk (5,8 % gadā 20. g.s. laikā pat pēc inflācijas).

Īstermiņa ieguldījumam (daži gadi) akciju tirgus nebūs piemērots, jo ieguldījumu vērtības var strauji svārstīties. Īstermiņā piemērotas būs obligācijas vai obligāciju fondi, kuru vērtība ir stabilāka, lai gan gaidāmā peļņa – būtiski zemāka.

Šis pats princips jāņem vērā, izvēloties pensiju plānus. Gados jaunākiem cilvēkiem jāiegulda t.s. “aktīvajos” pensiju plānos. Kad pensija tuvāk, jāpārslēdzas uz t.s. “sabalansētajiem” un “konservatīvajiem” pensiju plāniem.

  1. Jāiegulda diversificēti.

Ieguldījumos – tāpat kā dzīvē – nav ieteicams likt visas olas vienā groziņā.

Nav vēlams ieguldīt visu uzkrājumu dažu uzņēmumu akcijās. Tas pakļauj portfeli pārāk lielam riskam, ja kāds no šiem uzņēmumiem piedzīvo grūtības. Portfelī būtu vēlams iekļaut dažādu uzņēmumu, nozaru un reģionu vērtspapīrus.

Praksē “parastajam” ieguldītājam izveidot diversificētu portfeli būs dārgi brokeru komisiju dēļ. Tādēļ ieteicams izmantot ieguldījumu fondus un pensiju plānus, kas nodrošina diversifikāciju fonda portfeļa ietvaros.

  1. Jāseko ieguldīšanas izmaksām.

Piesakot tirgū INDEXO projektu, esam skaļi kritizējuši augstās ieguldīšanas komisijas 2. pensiju līmenī. Un patiešām – Latvijā maksājam augstākās komisijas attīstītajās valstīs par vāju rezultātu.

pensiju līdzekļu pārvaldīšanas izmaksas oecd valstīs

Avots: fktk.lv (par Latviju, 2011.–2016.); oecd.org (par citām OECD valstīm; pētijums – 2013. gada dati)

Tomēr tā ir tikai aisberga smaile. Daudzi Latvijā pieejamie ieguldījumu produkti – tostarp 3. pensiju līmenis, uzkrājošā apdrošināšana un dažādi ieguldījumu fondi – ir ārkārtīgi dārgi. Ieguldītāji bieži maksā 2 %, 2,5 % vai vairāk gadā un saņem rezultātu, kas ļoti tālu atpaliek no inflācijas.

Tipiskam Latvijas iedzīvotājam krājot pensijai, ar laiku komisijās var pazust tūkstošiem un pat desmitiem tūkstošu eiro.

Nu jau tirgū ir pieejami gan INDEXO, gan citu pārvaldītāju 2. pensiju līmeņa plāni ar zemākām izmaksām. Bet citās jomās pārmaiņas vēl ir priekšā. No augstām izmaksām ir jāsargās.

Nav jākļūst par finanšu padomdevēju, lai palīdzētu.

Grāmatvedis nevar uzņemties atbildību par klienta lēmumiem ieguldījumu jomā. Tomēr nav jākļūst par finanšu padomdevēju, lai norādītu galvenos faktorus, kuri jāņem vērā, domājot par ieguldījumiem. Tādēļ aicinām grāmatvežus palīdzēt apkārtējiem saprast ieguldīšanas pamatprincipus:

  • Inflācijas iespaids uz naudas vērtību.
  • Ieguldījumu drošība.
  • Laika horizontam piemērots riska līmenis.
  • Ieguldījumu diversifikācija.
  • Ieguldīšanas izmaksas.

Kad Latvijas iedzīvotāji izpratīs šos faktorus, būsim spēruši lielu soli nodrošinātas sabiedrības virzienā!INDEXO cīnās par labāku finanšu vidi Latvijā. Piedāvājam pirmos modernos, zemu izmaksu pensiju plānus Latvijā.

Ja Tev rodas jautājumi, komentē zemāk vai raksti mums uz [email protected]!

Lai uzzinātu vairāk par INDEXO pensiju plāniem, spied šeit.

Ja raksts likās interesants un vēlies turpināt sevi izglītot finanšu jautājumos, spied šeit, lai pierakstītos jaunumiem un saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!